• Koçoğlu Tavukçuluk & Kümes Ekipmanları San.Tic.Ltd.Şti

Tavuk Kümeslerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

izmir tavuk ciftlikleri

Tavuk Kümeslerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde pek çok kişi tavuk yetiştiriciliği işini yapmak istemektedir. Ancak tavukların beslenmesi, barınma ihtiyacının karşılanması gibi temel faktörler bireylerin kafasının karışmasına neden olur. Bu doğrultuda tavuk kümesi oluşturmak isteyen kişiler için detaylı bir rehber hazırladık. Siz de tavuk kümesine sahip olmak istiyorsanız bu yazıyı rehber alabilirsiniz. Şimdi gelin tavuk kümeslerinde dikkat edilmesi gereken noktaları hep birlikte inceleyelim.

Tavuk Kümesi için Temel Gereksinimler

Tavuk Kümesi Güvenliği

İlk olarak, kümesin avcıları önlemeye yardımcı olduğundan emin olmalısınız. Bu, tavukları her zaman serbest dolaşmalarına izin vermek yerine, uygun bir kümes içinde tutmanın başlıca avantajlarından biridir. Kümes tavuklarınızı sadece yanlardan değil yukarıdan da korumalıdır. Tavuklarınıza ulaşmaya çalışan yırtıcı hayvanlar arasında tilkiler, şahinler, kediler ve köpekler bulunur. Tavuk teline bakarken, herhangi bir istenmeyen ziyaretçinin tavuğunuzun evine girmesini önlemek için en az 10 mm x 10 mm veya daha küçük bir boyutu tercih etmelisiniz.

Tavuk Kümesi Havalandırması

İdeal bir tavuk kümesinin, tavuklarınızın herhangi bir tür solunum yolu hastalığı geliştirmesini önlemek için yeterli havalandırma sağlaması da gerekecektir. Tavuklar genellikle bu tür koşullara özellikle eğilimlidir.

Tavuk Kümesi Temizliği

Tavuklar doğal olarak dağınık hayvanlardır. Ancak doğru kümes alırsanız temizlik kolayca halledilir. Çıkarılabilir zemin tepsileri ve temizlemesi kolay tünekler mutlaka sahip olunması gereken şeylerdir. Kümesin düzenli temizlenmesi tavuklarınızın sağlığı ve mutluluğu için önemlidir.

Tavuk Kümesi Tünekleri

Yükseklik söz konusu olduğunda, kümesinizin tünek  sağlayacak kadar büyük olması gerekir. Burası tavuklarınızın uyuyacağı yerdir. İdeal olarak, tünekler yaklaşık 5 cm genişliğinde olmalı ve doğal tutuş için yuvarlak kenarlara sahip olmalıdır. Her bir tavuğun her iki yanında en az 5 cm boşluk olması için tüneklerinizde yeterli alan bırakın.

Tavuk Kümesi Yerleştirme Kutuları

Tavuk kümenizin yeterli sayıda yuva kutusu olduğundan emin olun. Her dört tavuk için bir yuva kutusu bulundurmalısınız. Yuvalama kutularının zeminden veya kümes zemininden birkaç cm yukarı kaldırılması gerekir, ancak en alttaki tünek kadar yüksek olmamalıdır.

Tavuk Kümesi Alanı

İç mekan açısından, tavuk başına en az yarım metre kare bırakmaya çalışın. Bu, tavuğunuza tünemek ve yuva yapmak için yeterli alan sağlayacaktır. Tavuklarınız bir kümes ve tavuk koşusu ile sınırlandırılacaksa ve serbest dolaşma süreleri olmayacaksa, tavuk başına en az bir metrekare ayırmaya çalışın.

11 Yorum

 1. TAVUĞU GŌNDERDİĞİNİZDEN KAÇ HAFTA SONRA YUMURTLAMAYA BAŞLIYOR

  1. Merhabalar Mustafa bey, 16 haftalıklar 3-4 hafta sonra en geç yumurta verimine başlar.

  2. Merhaba korgoyla koytavl siparişi

   1. Merhabalar Samet bey, maalesef.

 2. Merhabalar memleketim Kars’ta selim ilçesi ne bağlı köyde çiftlik kurmak istiyorum yumurta üretimi üzere bilgi ve desteğe ihtiyaç duyuyorum nasıl bir yol izlerim

  1. Merhabalar Musa bey, kafanıza takılan veya öğrenmek istediğiniz sorular var ise buradan da sorabilirsiniz.
   Dilerseniz 0 532 505 60 77 no’lu telefondan bana da ulaşabilirsiniz.

 3. En az ne kadar gönderebilirsiniz örnek tavuklar elime geçtikten sonra 3-4 hafta içinde yumurtlamaya başlar

  1. Merhabalar Nayif bey, Ege bölgesi dışına en az gönderimimiz 200 adettir. 16 Haftalık alırsanız 2-3 hafta sonra ilk kılavuz yumurtalarını atmaya başlar.

 4. Merhaba Burak bey, Bornova da oturuyorum, size uğrayıp elden 3 tinted yarka tavuk ve 1 horoz satın alabilirmiyim? Yardımcı olabilirseniz sevinirim

  1. Merhabalar Kuzey bey, aşağıdaki linkte çiftlik adresimiz mevcuttur. Üretim tesisimize gidip yerinden alabilirsiniz.
   https://www.tavuksatisi.com/iletisim/

   1. Çok teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.