• Koçoğlu Tavukçuluk & Kümes Ekipmanları San.Tic.Ltd.Şti

Tavuk Çeşitleri

Tavuk Çeşitleri

TAVUK ÇEŞİTLERİ ? EN VERİMLİ IRKLAR

 

Geçtiğimiz yüzyıl tarım ve hayvancılık tarzlarında ciddi yenilikler getirdi. Özellikle dünya nüfusunun önlenemez yükselişi birim alandan alınan verimin yükseltilmesini şart kılmıştır. Dünyada açlığı önlemenin yolu maksimum verimden geçmektedir. Bu sebeple en eski yumurta elde etme yöntemi olan gezen ve salma tavukçuluk yerine endüstriyel tavukçuluk almıştır. Bu yöntemde tavuklar kafeslerde özel yemlerle maksimum verime ulaştırılır ve yumurtaları günlük şekilde paketlenip marketlere ulaştırılır. Gezen ve salma tavukçuluk yöntemlerinde ise tavuk geleneksel yöntemlerle beslenir ve yumurtanın en doğal halini bizlere sunar. Burada ihtiyacınız olan şey tavukların sağlığı ve konforu gözetilerek yapılmış kapalı bir alan ve tavukların rahatça gezebileceği açık alan. Tavuklar burada ot, solucan ve küçük böceklerle beslenerek gezen tavuk yumurtasını folluklara bırakır.

En Verimli Tavuk Irkları

Bu bölümde gezen ve salma tavukçuluktaki en verimli ırkları araştıracağız.

 • Lohman Brown

Lohman türü tavuklar özellikle maksimum yumurta verimliliği üzerine White Rock ve Rhode Island Red cinsi tavuklardan melezlenmiştir. Bazı kaynaklara göre 16. Haftada bazı kaynaklara göre ise 18-19. Haftada yumurtlamaya başlar. Yıllık 320 yumurta gibi bir verimlilikleri bulunmaktadır. Ortalama 3 yıllık yumurtlama ömürleri dikkate alınacak olursa gerçekten iyi bir verimliliktir.  Günlük 80 ila 100 g arasında yem tüketimleri mevcuttur. 1,50-2,5 kilogram ağırlığına ulaşırlar. Ayrıca organik beslenen bu tavuklar yumurta verimleri düştüğünde organik tavuk eti pazarında da kendilerine yer bulmaktadır.

 • Ataks (Atak-S)

Ataks (Atak-S) yerli, melez bir yumurta tavuğudur. 20. Haftada yumurta vermeye başlar.  Doğal olarak beslendiğinde yılda ortalama 315 adet yumurta üretirler. Tükettikleri günlük yem miktarı Lohman türüne göre biraz daha fazladır. 115-120 g günlük yem tüketimine ulaşabilirler. Ortalama vücut ağırlıkları Lohman türündeki gibi 1,5 ila 2,5 kilogram arasında değişir.

 • TİNTED

Ülkemizde 2018 yılında üretimi başlanmıştır. Tintedler için en belirleyici özellik yumurta kabuk renginin açık krem olmasıdır. Bununla birlikte günlük tükettikleri yem miktarı göz önüne alındığında diğer ırklaram göre 10-20 gram daha az yem tüketmektedir. Salma tavukçuluğa uygunluğu konusunda epey tartışmalara neden olsa da, ideal kümes şartlarında verimli olduğu gözlemlenmiştir. Tek dez avantajı ise tavuğun yumurta ömrü bittikten sonra çok fazla kilo almaması ve et tutmamasıdır.

Salma Tavukçulukta Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ebetteki her tavuk çiftliğinde olması gerektiği gibi iyi bir havalandırma şarttır. Ayrıca yumurta kaybını önlemek adına tavuk adedine göre folluk bulundurulmalıdır.  Ayrıca yeterli oranda yemlik ve suluklarının olması da verimlilik açısından önemlidir. Zeminin ve kümesin izolasyonlu olması ile birlikte ortalama 20 santigrat derecede tutulmalıdır. Geceleri 15-20 gün kadar ışık yakılmalıdır. Karanlıkta tavukların birbirlerine yaklaşıp telef olmamaları için. Ayrıca ilk 10 gün kümeste tutulmalıdır. Verilecek doğal yemler(buğday, arpa vb.) araziye düzgün bir şekilde serpiştirilmelidir.  Ayrıca gezme alanına yonca ekilmesi avantaj sağlayacaktır.

Tavuklar zayıf bünyeleri nedeniyle hastalıklara karşı çok hassastırlar. Yolunda gitmeyen bir şey gördüğünüzde mutlaka veterinerinize danışmalısınız. İlk günden itibaren aşılarını takip etmelisiniz. Ayrıca dışkı kontrolü, bit kontrolü gibi kontrolleri aksatmadan yapmalısınız. Kümes temizlikleri ve belirli aralıklarla vitamin verilmelidir. Tavuklarınızın rahatsızlığını ölçebileceğiniz en önemli kıstas yumurta verimliliğidir. Verimlilik düştüğünde bir şeylerin ters gittiğini düşünmelisiniz ve bir uzmandan yardım almalısınız. Ayrıca tavuklarınızın sağlığı, yumurtanın niteliği ve verimliliği açısından bilinçsiz ilaç verilmemelidir. Tavuk kümeslerine asla başka bir kanatlı(kaz, ördek vb.) sokulmamalıdır. Kümesinize dezenfekte edilmemiş hiçbir şey sokulmamalıdır.

 

36 Replies to “Tavuk Çeşitleri”

 1. BEN NEVSEHIRE SEFKIYATINIZ VARMI 200 TANE ALIRIZ FIYAT NE OLUR

  1. Merhabalar Erol bey, adet fiyatımız 35 Tl’dir.

   1. Merhaba

    1500 adet tinted tavuk alımı için piyasa araştırması yapmaktayım.
    Ardahan teslimi fiyat verirmisiniz.
    Ayrıca tavuklarinizin kaç haftalık olduğu ağırlık ortalaması ve yumurta verme veya klavuza başlama tarihleri hakkında bilgi alabilirmiyim.
    Teşekkürler

    1. Merhabalar, 0532 505 60 77 nolu telefondan beni arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

     1. 30.ataks 20 tndet almak istiyorum bana yardımcı olabilir misin kütahya merkez fiat bilgi

   2. Tavak almak istiyoz

 2. Slm. Hayırlı akşamlar en az kaç adet gönderiminiz var. Ben hobi olarak düşünüyorum.

  1. Merhabalar Metin bey, üretim tesisimize gelip alabilirsiniz.

 3. Iyi guner ben tavuk alcaımda sari ve be yaz isdiyom fiyati nekar goderbiyorsunuz

 4. Burak bey 150 adet lohman ve ataks alacağım fiyat ne olur ve kaç haftalık gönderiyorsunuz

  1. Merhabalar İzzet bey, 16 haftalık gönderiyoruz. Adet fiyatı 35 TL’dir.

   31.01.2021 tarihinde fiyat verilmiştir.

 5. Eskisehire sevkiyat varmı 110 tane tinted almak istiyorum fiati ne kadar

  1. Merhabalar Üzeyir bey, en az gönderim 200 adettir.

 6. Merhabalar Ben 200 adet almak istiyorum. 16 haftalık Atak tavukların ağırlıkları ne kadar? 2. Sorum da şu an fiyat ne kadar?

  1. Merhabalar Özkan bey, adet fiyatı 35 TL’dir. 1.200 – 1.350 gram arası gelmektedir.

 7. Merhaba hayırlı işler kılavuzda lohman varmı fiyat ne kadar Konya ya gonderim varmı

  1. Merhabalar Harun bey, şu an ataks ve tinted yarka dağıtımı yapmaktayız.

 8. Üretim yeriniz neresi gelip almak istiyorum ataks lardan

  1. İzmir-Kemalpaşa / Bağyurdu

 9. Merhaba 100 adet tinted almak istiyorum
  Çoruma dağıtımınız var mı? Fiyat nedir acaba?
  Allah hayırlı bereketli işler versin

  1. Merhabalar Erhan bey, en az alım 200 adet olup şu an için o bölgeye dağıtımımız yoktur. Adet fiyatımız 35 TL’dir. Amin.

 10. Elazığ dagıtım varmı

 11. S.a 50 ataxs yumurta tavuğu lazım yumurtaya başlayan tane fiyatı kaç günde elime ulasir Siirt Kurtalan güzel dere köyü

  1. Merhabalar Galip bey, şu an elimizde yumurta başlamış maalesef bulunmuyor. 16 haftalık ataks olarak yardımcı olabiliriz.
   Adet fiyatı nakliye dahil 46 TL’dir.

   1. Çorlu’ya. Gelebilir misin. Tarla. Fiyat. Nedir

 12. Merhabalar yumurtaya yeni başlamış yanı 20 haftalık atak.s fiyat ne kadar

  1. Merhaba sadece 16 haftalık yarka olarak satış yapmaktayız.

  2. Yirmi haftalık Ataks tavukların fiyatı kaç liradır

 13. Merhaba tinted lohman Brown kılavuzda tavugunuz var mı

  1. Merhabalar, şu dönem sadece yarka olarak satışımız mevcut.

 14. Mrb kolay gelsin Tinted yarka tavuk fiyatıniz şuan nedir ? Bide kaç adet üzeri aldığimizda ekstra indirim uygular misiniz?

  1. Merhabalar Habib bey, 0532 505 60 77 nolu telefondan daha detaylı ulaşabilirsiniz.

   1. Ataks tavuk fiyat

 15. Yarka fiyatı ne kadar ayrıca Nazilli’ye 50 adet tinted alırsak gönderim varmı teşekkürler

 16. Biz kocaelideyiz ataks llohman 150 adet lazim fiyat nedir

 17. Merhaba, Bergama, hamzalısüleymaniye mahallesinde yaşıyorum. 200 adet Ataks almak istiyorum. Telefonunuzu aradım ulaşamadım. 0532 780 7076

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.