• Koçoğlu Tavukçuluk & Kümes Ekipmanları San.Tic.Ltd.Şti

Kümes Kurulumları

Kümes Kurulumları

GEZEN TAVUK KÜMESİ NASIL OLMALI?

Tavuk yetiştiriciliği ülkemizde gittikçe değeri artan bir sektör haline geldi. Özellikle tarım ve Orman Bakanlığı’nın destekleri, yerli bankaları kredi destekleri ve bazı kooperatiflerin hibe programlarıyla, bu konuda tecrübesi olanların rahatlıkla başlangıç maliyetlerini karşılayıp işletmelerini açabilmektedir. Ancak bu konuda en önemli sorulardan biri de özellikle gezen tavuk kümesi nasıl olmalı ?’dır.

Yetiştirdiğimiz tavukların sağlığı, hem işletmemizin karlılığı hem de elde etmiş olduğumuz yumurtaların lezzeti bakımından önemlidir. Kötü dizayn edilmiş kümesler tavuk kayıplarına ve yumurta kayıplarına yol açmaktadır. Kümesin metre karesinden içinde bakılabilecek tavuk sayısına kadar ince değerlendirilmelidir. Şimdi birlikte gezen tavuk kümesi nasıl olmalı bunu inceleyelim.

 • Üç tip kümes çeşidi vardır.

ÇADIR KÜMES

Çadır kümesler genelde iklim şartlarının yılın 12 ayında stabil geçen yerlerde tercih edilir. Ülkemizde genelde Akdeniz-Ege-Marmara ve İç Anadolu bölgesinin bazı  kesimlerinde kullanılır. İklimlendirme olanakları zayıf olduğundan istediğimiz verimi elde edememe riski bulunmaktadır. Yabani hayvanların kümese girme riski minimumdur. Havalandırma koşulları iyi olduğundan bu konuda çok bir sıkıntı olmayacaktır. Çadır kümesleri yazın ve kışın sürekli kontrol etmek gerekir.

çadır kümes

PREFABRİK ( SANDVİÇ PANEL ) KÜMES

İzolasyonu sağlanmış sandviç panellerden oluşan prefabrik kümesler , çadırlar kadar hassa bir ortamdan daha ziyade iklimlendirmenizi verimliliğinize göre ayarlayabileceğiniz ideal bir seçimdir. Tavuklarınızın dış etmenlerden uzak rahat bir hayatı olacaktır. Maksimum verimlilik için gereken şartları suni olarak oluşturabileceğiniz bu çiftlikler afet ve sert iklim yapılarında tavuklarınızı koruyacaktır. Bu çiftliklerde taban malzemesi iyi seçilmeli ve tercihen ızgaralı tabanlar tercih edilmelidir.

sandevic panel kumes

BETONARME KÜMES

Kısa vadede maliyeti en yüksek kümes tarzıdır. Fakat yapı olduğundan bir çok ruhsatlandırma ve belgelendirmeye tabidir.  Bir çok bölge sit alanı olduğundan pek tercih edilmez ve prosedür detaylarından dolayı göz korkutur. Eski yapılar restore edilerek tavuk kümesine dönüştürülebilir. Daha önce küçük baş veya büyük baş damları iyi bir düzenlemeyle kanatlı için yaşam alanı oluşturabilir.

kümes nasıl yapılır

Evet kümes çeşitlerini yukarıda sıraladık. Peki iç dizaynları nasıl olmalı? Nelere dikkat etmeliyiz sorularının cevaplarına da şöyle bir göz atalım.

 

 • Doğallık ön planda olmalı. Yani gezen tavuk çiftliğinizde tavuklarınıza vereceğiniz yemler doğal olmalı. Tamamen bitkisel büyütme ve yumurta yemi verilmelidir. Günün belli saatlerinde mutlaka doğal ortamlarında tavukların beslenmesine olanak tanınmalıdır. Tavukların gezindiği alanlara yonca dikilmesi verimliliği etkileyecek ve tavuklarınızı mutlu edecektir.
 • Kapasite iyi hesaplanmalıdır. Çiftlik içerisinde 8-10 tavuğa bir folluk düşecek şekilde dizayn edilmelidir. Aksi takdirde bin bir emeklerle yetiştirdiğimiz yumurtalarımız telef olabilir verimlilik bundan etkilenebilir. Tavuklar arasında da bir anlaşmazlık çıkacağından sağlıkları bundan etkilenebilir. Tavukların yumurtlayacağı alan olan follukların dizaynı olmalıdır. Kümesimizin içerisinde suluklar, yemlikler, folluklar ve tünekler nizami bir şekilde yerleştirilmelidir. Ne kadar pratik olursa tavuklarımızın bunlardan faydalanması da o derece kolay olacaktır.
 • Havalandırmaya dikkat edilmelidir. Tavuk kümeslerinde en önemli konu dışkı ve idrarın oluşturduğu gazlar ve kokulardır. Eğer bir tavuk çiftliğinin önünden geçtiyseniz ne demek istediğimi anlarsınız. Bu amonyak gazını dışarıya atmak için kapasiteniz ölçüsünde bir havalandırma sisteminizin olması gereklidir. Çünkü tavuklarınız açık alanda geçirdiği süre kadar kapalı alanda da vakit geçirmektedir. Amonyak gazının içeride birikmesi toplu teleflere sebebiyet verebilir. Tavana koyulacak basit bir tavan bu gazların ısınarak yükselmesine ve bu baca vasıtasıyla dışarı atılmasına yardımcı olacaktır. Bu havalandırma özellikle yaz aylarında tavuklarınızı ferahlatacaktır.
 • Taban malzemesine dikkat edilmelidir. Çiftliklerde 2 tip taban vardır biri sertleştirilmiş tabandır ki burada tabana talaş gibi zemini kuru tutacak, nemi emecek ve tavuklarınızın ayaklarını koruyacak malzemeler yayılır. Bu malzemeler kirlendikçe yenisi ile değiştirilmelidir. Aksi halde fungal rahatsızlıklar hayvanlarınızda baş gösterebilir ve telefler yaşanabilir. Ayrıca nemli zemin birçok bakteri için ideal yaşam alanı oluşturacak ve tavuklarınızın sağlığını tehdit edecektir.
 • Doğal alanınızı yeteli miktarda ayarlayın. Gezen tavuklarınızın alanları küçük olursa verimlilikleri düşecektir ve beslenme bozuklukları ortaya çıkacaktır. Çok büyük olduğu zaman da hem maliyetlerimiz yükselecek hem de alanın kontrolü zorlaşacaktır. Kabaca açık alanın hesaplaması şöyle yapılabilir. 500 tavuk için 500 m2 ile 1.000 m2 arazi yeterli olacaktır. Sayı arttıkça bu ölçü orantısal şekilde artmalıdır. Geniş alanların kontrolü zor olduğunda enfeksiyon hastalıkları ile mücadele zorlaşacak ve ilaçlama maliyetlerimizi arttıracaktır. Tavuk gezgin bir hayvandır. Gereksiz büyüklükte bir alan belirlediğimizde çiftliğimizin etrafını çevirme maliyetimiz de gereksiz şekilde artacaktır.
 • Yumurta kalitesini arttırmaya yönelik çalışmalar yapın. Tavuklar hepçil canlılardır yeni hem et ile hem de ot ile beslenebilirler. Özellikle kış aylarında onlara vereceğiniz sebze artıkları yumurtanızın kalitesini arttıracaktır. Bu artıkları sebze hallerinde kolaylıkla bulabilirsiniz.

62 Replies to “Kümes Kurulumları”

 1. Ben kümes yapmak istiyorum kredili olurmu

  1. Merhabalar, ziraat bankasına başvuruda bulunabilirsiniz.

   1. Merhabalar
    Erzurum dan yapmaya karar verdim.
    Ilk kez yapacağım malum biliyorsunuz erzurum sogugunu buna istinaden yapacağınız kumesler eksi 30 yada 35 e dayaniklikli olurmu betonarme yapinca fiyat artarmı.
    Ek olarak yumurta yetistiriciligi için pazar desteği için yardım eder misiniz

    1. Merhabalar Muhammet Bey, Erzurum iklimine en uygun sistemimiz prefabrik kümes sistemidir. Bu sistemde herhangi bir problem yaşamazsınız.

   2. Bende gezen tavuk çiftliği kurmak istiyorum

  2. Merhaba
   500 adet gezen tavuk için çadır ve prefabrik kümes için yaklaşık anahtar teslim maliyet fiyatı verebilir misiniz.

   1. Merhabalar Polat bey,

    500 Kapasiteli Çadır Kümes 125.000 + Kdv
    500 Kapasiteli Prefabrik Kümes 175.000 + Kdv

    27.11.2022 tarihinde fiyat verilmiştir.

 2. Slm 2000 kapasiteli kafes sitemi manuel fiatı nekadar olur

  1. Merhabalar, KAFES SİSTEMİNE KARŞIYIZ

 3. 1000 a det ataks mak istiyorum bunu icin ne kadar malyet ederve yerin yap

  1. Merhabalar Orhan bey,
   16 Haftalık 35 Tl
   20 haftalık 42 tl

   1. Bugünkü şartlarda 16 haftalık güncel tinted fiyatlarınız nedir?

    1. Merhabalar Murat bey, 100 günlük olarak veriyoruz. Rakamlar türe göre değişiyor.

 4. Merhaba ben sifirdan baslayacam 3000 mt yerim var nasil yapacam bilmiyorum

  1. Merhabalar Dilek hanım,

   1.000 ve 2.000 kapasiteli bir tavuk çiftliği kurulumu ideal olur. Prefabrik veya çadır olarak anahtar teslim kurulum yapabiliriz.

 5. Burak bey kolay gelsin
  500 ad lohman bran ve
  Prafabik kümes ilce tarım onaylı ekipmanlarıyla birlikte anahtar teslim maliyeti kaçlira olur

  1. Merhabalar Bekir bey,

   500 Kapasiteli anahtar teslim fiyatımız 69.000 + KDV’dir.

   1. Burak bey tavuklarda dahil mi o fiyata

    1. Dahil.

    2. Burak bey, prefabrike kümes beton zemin üzerine mi kuruluyor, yerden yükseklik yani su basanı ne yükseklikte oluyor?

     1. Merhabalar Yavuz bey, beton üzerine kuruluyor. 10-15 cm yükseklik genelde yeterli olmaktadır.

    3. Selam Burak bey ben 300 kapasiteli
     Tavuk çiftliği kurmak istiyorum bunun için
     Ne gerekiyor bide elimde iki dönüm
     Yerim var toptan tavuklar da dahil
     Ne kadar masraf gider Burak bey

     1. Merhabalar Atilla bey, en düşük kümes kurulum kapasitemiz 7×10 ölçülerinde olup 500 kapasitelidir.
      70 m2 kümes kurup içerisine 300 tavuk alabilirsiniz. Anahtar teslim 500 kapasiteli paketlerimiz çadır ve prefabrik olarak ikiye ayrılıyor.
      Daha sağlıklı bilgi için beni 0532 505 60 77 nolu telefondan ararsanız daha net yardımcı olabilirim.

 6. 3000 kapasiteli frefabrik kümes fiyatı ne olur

  1. Merhabalar Ömer bey,

   3.000 Kapasiteli Çadır Kümes Anahtar Teslim ; 182.000 + KDV
   3.000 Kapasiteli Prefabrik Anahtar Teslim ; 332.000 + KDV

   09.05.2021 Tarihinde fiyat verilmiştir.

 7. MERHABA burak bey benim 7 dönüm yerim var 1000 adet tavuk almayı düşünüyorum
  aldıktan 10 gün sonra yumurtaya başlayanından istiyorum 1000 adetlik kümes fiyat ne olur

  1. Merhabalar İlhan bey,

   1.000 kapasiteli anahtar teslim kümes kurulum paketlerimizin içerisinde 1.000 adet tavuk dahildir. Tavuk çeşitlerinden istediğinizi seçebiliyorsunuz.

   1.000 Kapasiteli Çadır Kümes Ahahtar Teslim ; 82.500 + KDV
   1.000 Kapasiteli Prefabrik Kümes Ahahtar Teslim ; 128.800 + KDV

   19.07.2021 tarihinde fiyat verilmiştir.

   1. Burak bey ben etlik civciv yetiştirmek istiyorum anahtar teslim fiyatı nedir.3000 mtkare kapalı alan olacak ve kaç günde teslim edersiniz

    1. Merhabalar Ekrem bey, etlik kümes kurulumu maalesef yapmamaktayız. Telefon ile ararsanız yapan kişileri yönlendirebilirim.

 8. Burak Bey 300 adet Tinted Tavuk ve 300 adetlik çadır kümes toplam maliyeti ne kadar?

  1. Merhabalar, en düşük ege bölgesi olması kaydıyla 500 kapasiteli kurulum yapıyoruz. Anahtar teslim tavuk dahil fiyatımız 49.600 + KDV’dir.

   27.02.2021 tarihinde fiyat verilmiştir.

 9. Merhabalar ben kahramanmaraş dan yazıyorum ben 500 kapestelik candır kurulumlu ve tavularla ilce tarım onaylı olmasını istiyorum ne kadar maliyeti cıkar

 10. Merhaba Burak Bey, 3 dönüm tarlam var 1000 kapasiteli yer yapmak istiyorum okuduğum yorumlarda belirtilen bu 1000 kapasitenin içerisinde kapasite sayısı kadar tavuk da oluyor galiba fiyat verebilir misiniz teşekkürler iyi çalışmalar

  1. Merhabalar Fatih bey,

   1.000 Kapasiteli Çadır Kümes : 82.500 + KDV
   1.000 Kapasiteli Prefabrik Kümes : 128.800 + KDV

   24.10.2021 Tarihinde fiyat verilmiştir.

 11. HAYIRLI işler benim 21 dönüm erafı telörgü çevrili bahçem var elektiriğim var şebeke burda gezer tavuk yapmak istiyorum bereber yapa bilirmiyiz yer benden

  1. Beraber yapabiliriz yer neresi

 12. Merhabalar Burak bey 2500 adetlik yer yapmak istiyorum lohman tavuk nakliye herşey dahil ne tutar

  1. Merhabalar Sedat bey, çadır olarak mı düşünüyorsunuz yoksa prefabrik sistem mi düşünüyorsunuz ?

 13. Selamün Aleyküm
  Burak bey siz kurduğunuz sistemde üretilen yumurtaları da alabiliyormusunuz?
  Ben sıfırım hiç hicbiseyim yok 60bin Kredi çekmeyi planlıyorum yeri ayarliyabilirim lakin bu 60 bini batirmadan döndürebilir miyiz ortaklık vs durumu olmaz sanıyorum ne şekil yardımcı olabilirsiniz

  1. Aleykümselam Ahmet bey, yumurta alımı yapmıyoruz.

 14. Merhabalar benim 150 mere kare beton ağırım var önünde 10 dönüm tarla var 500 adet gezen tavuk yapmak istiyorum tavuklar dahil iç dizayn için fiyat alabilir miyim.

  1. Merhabalar Mustafa bey,
   Kümesinizin en-boy ölçüleriyle birlikte fotoğraflarını 0532 505 60 77 nolu telefonun whatsappına gönderirseniz daha sağlıklı inceleme fırsatı bulabilirim.
   Kümes içinde ki sistemin yerleşimi konusunda da daha net bilgi verebilirim.
   Sevgiler.

 15. Merhaba sıfırdan bu işe başlamak istiyorum öncelik 500 tavuklu prefabrik yapı. Anahtar teslim fiyat alabilir miyim ?

  1. Merhabalar Suat bey,
   https://www.tavuksatisi.com/prefabrik-sandvic-panel-tavuk-kumesi/
   yukarıda ki adresten anahtar teslim paketlerimize ulaşabilirsiniz.

 16. Merhaba 20.000 bin tavuk için gerekli arazi ne kadar olmalı prefabrik olarak maliyeti ne olur

 17. Merhaba 20.000 bin tavuk için gerekli arazi ne kadar olmalı ve prefabrik olarak maliyeti ne kadar olur.

  1. Merhabalar Mustafa bey, 20.000 kapasiteli bir çiftlikte yumurta tavuğu mu düşünüyorsunuz yoksa etlik tavuk mu ?

 18. 500 m2 kümes yaptırmayı düşünüyorum ortalama 3000 tavuk için bu bu yapı yıda beton dan mı yaptırsam yoksa neden yaptırayım sizce ?
  Beton ile yaptırsam Maliyet ne kadar olur yada diğerleri ile yaptırsam Maliyet ne kadar olur ?

  1. Merhabalar Yaşar bey, firmamız çadır ve prefabrik olarak 2 çeşit anahtar teslim kümes hizmeti vermektedir. Beton yapımı maliyeti konusunda bölgenizde ki inşaat firmalarından fiyat alabilirsiniz.
   Şayet prefabrik düşünürseniz biz yardımcı olabiliriz. 0532 505 60 77 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

 19. İYİ GÜNLER KOLAY GELSİN 30 BİNLİK TAVUK ÇİFTLİĞİ KURMAK İSTİYORUM BÜTÜN EKİPMANLAR VE HERSEY DAHİL KAÇA YAPARSINIZ YERİM 15 DÖNÜM 2000 METRE KARE KAPALI ALAN OLAN BİR ÇİFTLİK İSTİYORUM ETLİK TAVUK YETİŞTİRECEĞİM

  1. Merhabalar efendim, etlik broiler tesis kurulumu yapmamaktayız.

 20. Merhabalar Burak Bey
  Yazılarınızın bir bölümünde Ege bölgesi haricinde diğer bölgelerde kurulum ve hizmet vermediğinizi okudum bu bilgi halâ geçerlimi dir? Eğer bu bilgi eski bir bilgi ise Kastamonu’da kurmayı düşündüğüm 1000 kapasitelik bir kümes için çadır ve prebabrik olmak üzere ayrı ayrı fiyat alabilirmiyim ayrıca iklim şartlarını göz önünde bulundurduğumuz da çadır mı yoksa prefabrik mi tavsiye edersiniz ve yine ayrıca iklim şartlarını düşündüğümüz de hangi tavuk türünü tavsiye edersiniz? Bu konularda beni bilgilendirebilirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhabalar Celal bey, 81 ilimize de anahtar teslim kümes kurulum hizmetimiz mevcuttur.
   Kastamonu için size önereceğim sistem prefabriktir.
   Tavuk türü olarak dış hava şartlarından çok kümes standartlarımıza göre belirlemek gerekir. Kümesimiz prefabrik olacağından tüm ırklar ilinize uygundur.

   https://www.tavuksatisi.com/prefabrik-sandvic-panel-tavuk-kumesi/

   Yukarıda ki linkten fiyatlarımızı ve görsellerimizi inceleyebilirsiniz.

 21. Merhabalar Çanakkale’nin Çan ilçesinden yazıyorum bulunduğum yere uygun çadır kümesçiliği yapmak istiyorum herşey dahil 500 tavuk kümes kurulumu bana ne kadara gelir ?

  1. Merhabalar, 500 Kapasiteli Anahtar Teslim Çadır Kümes fiyatımız 215.000 + KDV’dir.

   17.01.2023 tarihinde fiyat verilmiştir.

   1. Merhaba, 500 tavuk için çadır veya sandviç panel kümes anahtar teslim fiyatiniz nedir?

    1. Merhabalar Gökhan bey,

     500 KAPASİTELİ ÇADIR KÜMES : 155.000 + KDV
     500 KAPASİTELİ PREFABRİK KÜMES : 215.000 + KDV’DİR.

     17.03.2023 tarihinde fiyat verilmiştir.

 22. Ahmet Demir, Merhaba, 1000 adet tavuk çiftliği, fiyatı nedir. Kuruluma tavuklar dahılmi

 23. Slm hayırlı işler ben 1000 lgorin kafes sistemi düşünüyorum çadır olursa maliyeti ne kadar prefabrike olursa maliyeti ne olur istanbul da kurulum olacak

  1. Merhaba Hasan bey, kafes sistemine karşıyız maalesef yardımcı olamıyoruz.

 24. 10.000 güllü otomatik prefabrik sistem kurmak istiyorum herşey dahil neye mal olur bana geri dönüş sağlasanız memnun olurum
  İyi çalışmalar

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.