• Koçoğlu Tavukçuluk & Kümes Ekipmanları San.Tic.Ltd.Şti

Kümes Kurulumları

Kümes Kurulumları

GEZEN TAVUK KÜMESİ NASIL OLMALI?

Tavuk yetiştiriciliği ülkemizde gittikçe değeri artan bir sektör haline geldi. Özellikle tarım ve Orman Bakanlığı’nın destekleri, yerli bankaları kredi destekleri ve bazı kooperatiflerin hibe programlarıyla, bu konuda tecrübesi olanların rahatlıkla başlangıç maliyetlerini karşılayıp işletmelerini açabilmektedir. Ancak bu konuda en önemli sorulardan biri de özellikle gezen tavuk kümesi nasıl olmalı ?’dır.

Yetiştirdiğimiz tavukların sağlığı, hem işletmemizin karlılığı hem de elde etmiş olduğumuz yumurtaların lezzeti bakımından önemlidir. Kötü dizayn edilmiş kümesler tavuk kayıplarına ve yumurta kayıplarına yol açmaktadır. Kümesin metre karesinden içinde bakılabilecek tavuk sayısına kadar ince değerlendirilmelidir. Şimdi birlikte gezen tavuk kümesi nasıl olmalı bunu inceleyelim.

 • Üç tip kümes çeşidi vardır.

ÇADIR KÜMES

Çadır kümesler genelde iklim şartlarının yılın 12 ayında stabil geçen yerlerde tercih edilir. Ülkemizde genelde Akdeniz-Ege-Marmara ve İç Anadolu bölgesinin bazı  kesimlerinde kullanılır. İklimlendirme olanakları zayıf olduğundan istediğimiz verimi elde edememe riski bulunmaktadır. Yabani hayvanların kümese girme riski minimumdur. Havalandırma koşulları iyi olduğundan bu konuda çok bir sıkıntı olmayacaktır. Çadır kümesleri yazın ve kışın sürekli kontrol etmek gerekir.

PREFABRİK ( SANDVİÇ PANEL ) KÜMES

İzolasyonu sağlanmış sandviç panellerden oluşan prefabrik yapılar çadırlar kadar hassa bir ortamdan daha ziyade iklimlendirmenizi verimliliğinize göre ayarlayabileceğiniz ideal bir seçimdir. Tavuklarınızın dış etmenlerden uzak rahat bir hayatı olacaktır. Maksimum verimlilik için gereken şartları suni olarak oluşturabileceğiniz bu çiftlikler afet ve sert iklim yapılarında tavuklarınızı koruyacaktır. Bu çiftliklerde taban malzemesi iyi seçilmeli ve tercihen ızgaralı tabanlar tercih edilmelidir.

BETONARME KÜMES

Kısa vadede maliyeti en yüksek kümes tarzıdır. Fakat yapı olduğundan bir çok ruhsatlandırma ve belgelendirmeye tabidir.  Bir çok bölge sit alanı olduğundan pek tercih edilmez ve prosedür detaylarından dolayı göz korkutur. Eski yapılar restore edilerek tavuk kümesine dönüştürülebilir. Daha önce küçük baş veya büyük baş damları iyi bir düzenlemeyle kanatlı için yaşam alanı oluşturabilir.

 

Evet kümes çeşitlerini yukarıda sıraladık. Peki iç dizaynları nasıl olmalı? Nelere dikkat etmeliyiz sorularının cevaplarına da şöyle bir göz atalım.

 

 • Doğallık ön planda olmalı. Yani gezen tavuk çiftliğinizde tavuklarınıza vereceğiniz yemler doğal olmalı. Tamamen bitkisel büyütme ve yumurta yemi verilmelidir. Günün belli saatlerinde mutlaka doğal ortamlarında tavukların beslenmesine olanak tanınmalıdır. Tavukların gezindiği alanlara yonca dikilmesi verimliliği etkileyecek ve tavuklarınızı mutlu edecektir.
 • Kapasite iyi hesaplanmalıdır. Çiftlik içerisinde 8-10 tavuğa bir folluk düşecek şekilde dizayn edilmelidir. Aksi takdirde bin bir emeklerle yetiştirdiğimiz yumurtalarımız telef olabilir verimlilik bundan etkilenebilir. Tavuklar arasında da bir anlaşmazlık çıkacağından sağlıkları bundan etkilenebilir. Tavukların yumurtlayacağı alan olan follukların dizaynı olmalıdır. Kümesimizin içerisinde suluklar, yemlikler, folluklar ve tünekler nizami bir şekilde yerleştirilmelidir. Ne kadar pratik olursa tavuklarımızın bunlardan faydalanması da o derece kolay olacaktır.
 • Havalandırmaya dikkat edilmelidir. Tavuk kümeslerinde en önemli konu dışkı ve idrarın oluşturduğu gazlar ve kokulardır. Eğer bir tavuk çiftliğinin önünden geçtiyseniz ne demek istediğimi anlarsınız. Bu amonyak gazını dışarıya atmak için kapasiteniz ölçüsünde bir havalandırma sisteminizin olması gereklidir. Çünkü tavuklarınız açık alanda geçirdiği süre kadar kapalı alanda da vakit geçirmektedir. Amonyak gazının içeride birikmesi toplu teleflere sebebiyet verebilir. Tavana koyulacak basit bir tavan bu gazların ısınarak yükselmesine ve bu baca vasıtasıyla dışarı atılmasına yardımcı olacaktır. Bu havalandırma özellikle yaz aylarında tavuklarınızı ferahlatacaktır.
 • Taban malzemesine dikkat edilmelidir. Çiftliklerde 2 tip taban vardır biri sertleştirilmiş tabandır ki burada tabana talaş gibi zemini kuru tutacak, nemi emecek ve tavuklarınızın ayaklarını koruyacak malzemeler yayılır. Bu malzemeler kirlendikçe yenisi ile değiştirilmelidir. Aksi halde fungal rahatsızlıklar hayvanlarınızda baş gösterebilir ve telefler yaşanabilir. Ayrıca nemli zemin birçok bakteri için ideal yaşam alanı oluşturacak ve tavuklarınızın sağlığını tehdit edecektir.
 • Doğal alanınızı yeteli miktarda ayarlayın. Gezen tavuklarınızın alanları küçük olursa verimlilikleri düşecektir ve beslenme bozuklukları ortaya çıkacaktır. Çok büyük olduğu zaman da hem maliyetlerimiz yükselecek hem de alanın kontrolü zorlaşacaktır. Kabaca açık alanın hesaplaması şöyle yapılabilir. 500 tavuk için 500 m2 ile 1.000 m2 arazi yeterli olacaktır. Sayı arttıkça bu ölçü orantısal şekilde artmalıdır. Geniş alanların kontrolü zor olduğunda enfeksiyon hastalıkları ile mücadele zorlaşacak ve ilaçlama maliyetlerimizi arttıracaktır. Tavuk gezgin bir hayvandır. Gereksiz büyüklükte bir alan belirlediğimizde çiftliğimizin etrafını çevirme maliyetimiz de gereksiz şekilde artacaktır.
 • Yumurta kalitesini arttırmaya yönelik çalışmalar yapın. Tavuklar hepçil canlılardır yeni hem et ile hem de ot ile beslenebilirler. Özellikle kış aylarında onlara vereceğiniz sebze artıkları yumurtanızın kalitesini arttıracaktır. Bu artıkları sebze hallerinde kolaylıkla bulabilirsiniz.

20 Yorum

 1. Ben kümes yapmak istiyorum kredili olurmu

  1. Merhabalar, ziraat bankasına başvuruda bulunabilirsiniz.

 2. Slm 2000 kapasiteli kafes sitemi manuel fiatı nekadar olur

  1. Merhabalar, KAFES SİSTEMİNE KARŞIYIZ

 3. 1000 a det ataks mak istiyorum bunu icin ne kadar malyet ederve yerin yap

  1. Merhabalar Orhan bey,
   16 Haftalık 35 Tl
   20 haftalık 42 tl

 4. Merhaba ben sifirdan baslayacam 3000 mt yerim var nasil yapacam bilmiyorum

  1. Merhabalar Dilek hanım,

   1.000 ve 2.000 kapasiteli bir tavuk çiftliği kurulumu ideal olur. Prefabrik veya çadır olarak anahtar teslim kurulum yapabiliriz.

 5. Burak bey kolay gelsin
  500 ad lohman bran ve
  Prafabik kümes ilce tarım onaylı ekipmanlarıyla birlikte anahtar teslim maliyeti kaçlira olur

  1. Merhabalar Bekir bey,

   500 Kapasiteli anahtar teslim fiyatımız 69.000 + KDV’dir.

 6. 3000 kapasiteli frefabrik kümes fiyatı ne olur

  1. Merhabalar Ömer bey,

   3.000 Kapasiteli Çadır Kümes Anahtar Teslim ; 182.000 + KDV
   3.000 Kapasiteli Prefabrik Anahtar Teslim ; 332.000 + KDV

   09.05.2021 Tarihinde fiyat verilmiştir.

 7. MERHABA burak bey benim 7 dönüm yerim var 1000 adet tavuk almayı düşünüyorum
  aldıktan 10 gün sonra yumurtaya başlayanından istiyorum 1000 adetlik kümes fiyat ne olur

  1. Merhabalar İlhan bey,

   1.000 kapasiteli anahtar teslim kümes kurulum paketlerimizin içerisinde 1.000 adet tavuk dahildir. Tavuk çeşitlerinden istediğinizi seçebiliyorsunuz.

   1.000 Kapasiteli Çadır Kümes Ahahtar Teslim ; 82.500 + KDV
   1.000 Kapasiteli Prefabrik Kümes Ahahtar Teslim ; 128.800 + KDV

   19.07.2021 tarihinde fiyat verilmiştir.

 8. Burak Bey 300 adet Tinted Tavuk ve 300 adetlik çadır kümes toplam maliyeti ne kadar?

  1. Merhabalar, en düşük ege bölgesi olması kaydıyla 500 kapasiteli kurulum yapıyoruz. Anahtar teslim tavuk dahil fiyatımız 49.600 + KDV’dir.

   27.02.2021 tarihinde fiyat verilmiştir.

 9. Merhabalar ben kahramanmaraş dan yazıyorum ben 500 kapestelik candır kurulumlu ve tavularla ilce tarım onaylı olmasını istiyorum ne kadar maliyeti cıkar

 10. Merhaba Burak Bey, 3 dönüm tarlam var 1000 kapasiteli yer yapmak istiyorum okuduğum yorumlarda belirtilen bu 1000 kapasitenin içerisinde kapasite sayısı kadar tavuk da oluyor galiba fiyat verebilir misiniz teşekkürler iyi çalışmalar

  1. Merhabalar Fatih bey,

   1.000 Kapasiteli Çadır Kümes : 82.500 + KDV
   1.000 Kapasiteli Prefabrik Kümes : 128.800 + KDV

   24.10.2021 Tarihinde fiyat verilmiştir.

 11. HAYIRLI işler benim 21 dönüm erafı telörgü çevrili bahçem var elektiriğim var şebeke burda gezer tavuk yapmak istiyorum bereber yapa bilirmiyiz yer benden

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.