• Koçoğlu Tavukçuluk & Kümes Ekipmanları San.Tic.Ltd.Şti

Kanatlı – Tavuk Vitamini ve Metobolizma Düzenleyici

Kanatlı Vitamini

Kanatlı hayvanların en üst düzeyde sağlık ve performans elde etmesi için, besin değerleri bakımından zengin ve dengeli rasyonlarla beslenmeleri kanatlı vitamin ürünlerini tüketmeleri büyük önem taşır. Bu amaç doğrultusunda, hayvanların sağlığı, beslenme uygulamaları, ihtiyaçlarının karşılanması ve yem kaynaklarının etkili bir biçimde sunulması gerekmektedir. Eğer bu ihtiyaçlar doğru bir şekilde karşılanmazsa, büyüme, üreme ve üretim süreçleri istenilen seviyeye ulaşmayabilir.

Kanatlı Hayvanlarda Vitamin Kullanımının Önemi

Ülkemizde her yıl yüzbinlerce kanatlı hayvan, hastalıklar sebebiyle kaybediliyor. Bu ölümlerin birçoğu, önceden alınmayan tedbirler ve zamanında müdahale eksikliği nedeniyle salgına dönüşüyor ve hastalığın yayılmasına sebep oluyor. Koruyucu önlemler alınmadığında veya göz ardı edilen küçük görünen hastalıklar hızla kitlesel kayıplara yol açabiliyor.

Özellikle açık alanda beslenen hayvanlar, risk altındadır. Birkaç hayvanda görülen hastalığın diğerlerine bulaşma olasılığı oldukça yüksektir. Zayıf bağışıklık sistemleri, ishal, halsizlik, iştahsızlık, yumurta veriminde düşüklük, stres gibi durumlar, kanatlı hayvanların sıkça karşılaştığı sorunlardan bazılarıdır. Bu sıkıntılar, hayvanlarda ciddi hastalık belirtileridir. Erken müdahale edilmezse, tüm hayvanlara bulaşarak kısa sürede kitlesel ölümlere yol açabilir.

Vitamin Özellikleri

 • Hemolaktia (Sütte kan bulunması),
 • Döl veriminin arttırılması,
 • Süt kalitesinin arttırılması,
 • Çayır tetanisi,
 • Gelişim geriliğinin giderilmesi,
 • Pika (Toprak yeme rahatsızlıkları),
 • Tüy,deri,yapağı bozuklukları,
 •  Gebelik ve laktasyon döneminde vitamin,aminoasit,mineral ve iz elemntinin karşılanmasına, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıkları karsı korunmaya yardımcı olur,
 • Yumurtlayan tavuklarda yumurta kabuk kalitesini arttırmaya destek olur,
 • Etlik piliçlerde kemik gelişimine ve büyümeye destek olur.

Tavuk Mineral Takviyesi- Yumurta Kabuk Kalitesi ve Verim Arttırıcı

Kanatlı hayvanlar ; yumurta kabuk kalitesi ve yavru gelişimini desteklemek amacıyla kullanılır.
Süt inekleri, koyun ve keçiler için hayvanların doğum periyodunda artan kalsiyum,fosfor ve magnezyum ihtiyacını karşılamak ve ihtiyaç duydukları tüm enerjiyi vermek amacıyla formüle edilmiş tamamlayıcı yemdir.Doğum sonrasında ve laktasyon başlangıcında artan mineral ve enerji ihtiyacını karşılar.Doğum stresi ve süt hummasından korur. Metobolizmayı düzenler, organizmada kalsiyum magnezyum ve fosfor dengesini sağlar. Laktasyonda artan kalsiyum,magnezyum ve fosfor açığını kapatır. Retentio secundinarum oluşum riskini azaltır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Metobolizma Düzenleyici Özellikleri

 • Kanatlı hayvanların; yumurta kabuk kalitesi ve yavru geliişimi desteklemek için,
 • Süt inekleri,koyun ve keçiler için,
 • Fosfor ve magnezyum ihtiyacını karşılamak,
 • Doğum sonrrasında artan mineral ve enerji ihtiyacını karşılamak,
 • Doğum stresi ve hummasından korur,
 • Retentio secundinarum oluşum riskini azaltır,

Kanatlı Canlıların Çeşitli Vitamin Gruplarını Almaları Gerekir

Kanatlı hayvanlarının, tıpkı diğer canlılar gibi, sağlıklı bir metabolizma ve yaşamsal faaliyetleri sürdürebilmeleri için çeşitli kanatlı vitamin gruplarını almaları gerekmektedir. Kanatlı hayvanların yem rasyonları, ırklarına özgü olarak belirlenen vitamin düzeylerini içerir ve bu miktarlar genellikle yetiştirme rehberlerinde mikro dozajlar şeklinde yer alır. Ancak bu değerlerin, sağlıklı hayvanlara göre minimum düzeyde belirlendiği unutulmamalıdır.

Sahada, hastalıkların yoğun olduğu dönemlerde bazı vitaminlere olan ihtiyaç artabilir. Hayvanların vücudunda bulunan vitaminler, genel olarak yağda çözünen ve suda çözünen vitaminler olarak iki grupta incelenir. Yağda çözünen vitaminler; A, D, E, K vitaminlerini içerir ve kas, kemik, deri ve diğer dokuların yapısal işlevlerinde rol alır. Bu tür vitaminler belirli bir miktara kadar yağ dokusunda ve karaciğerde depolanabilir.

Suda Çözünen ve Çözünmeyen Vitaminler

Suda çözünen vitaminler ise B grubu ve C vitaminidir. Bu vitaminler, karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasında görevlidirler. Suda çözünen tavuk vitamini, yağda çözünen vitaminlerin aksine vücutta depolanmazlar; sürekli olarak dışarıdan alınmaları gerekmektedir ve eksikliklerinde hızla vücutta aksaklıklar oluşabilir. Kanatlı hayvanların vitamin eksikliğine karşı oldukça hassas olmalarının bir dizi nedeni bulunmaktadır.

Bu hayvanlar, yoğun metabolik reaksiyonlarının bir sonucu olarak vitaminlere ihtiyaç duyarlar. Ancak kanatlı hayvanların sindirim sisteminde bulunan mikroorganizmalar, vitaminleri çok sınırlı bir şekilde sentezler ya da hiç sentezlemezler. Bu nedenle kanatlı hayvanlar, dışarıdan vitamin alımına daha fazla ihtiyaç duyarlar. Aynı zamanda yoğun ve entansif üretim koşullarının yarattığı stres faktörleri ile başa çıkarken vitaminlerin önemli bir rol oynadığı gözlemlenmiştir.

Kanatlılarda Neden Vitamin Kullanılmalı?

Besin maddeleri verilirken, aralarındaki ilişkileri göz önünde bulundurarak dengeli miktarlarda sunulması önemlidir. Bu besin maddeleri arasında, yem katkı maddeleri grubuna ait olan vitaminler ve mineraller de yer almaktadır. Vitaminler, hayvan vücudu tarafından üretilemeyen ancak hayati işlevler için gereklilik taşıyan bileşenlerdir.

Eksiklikleri durumunda hayati fonksiyonlarda aksamalar meydana gelebilir ve bunun sonucunda hayvanlarda belirli semptomlar görülebilir. Vitaminlerin tamamı (C vitamini hariç) esansiyel nitelik taşır, bu nedenle hayvanlara dışarıdan sağlanmaları gerekmektedir. Hayvanların vitamin ihtiyacı, genellikle yemdeki her 1 kg’lık miktarına mg veya IU (Uluslararası Birim) cinsinden ifade edilir ve yem karışımlarına dahil edilir. Özellikle D vitamini sayesinde kanatlılarda kalsiyum ve fosfor vitamin desteği sağlanır. Bu sayede kanatlı canlıların kemikleri, gagaları ve tırnakları için D vitamini büyük oranda gereklidir.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.