• Koçoğlu Tavukçuluk & Kümes Ekipmanları San.Tic.Ltd.Şti

Yumurta Renkleri Neye Göre Değişir?

kahverengi beyaz yumurta

Yumurta Renkleri Neye Göre Değişir?

Bilindiği üzere yumurtalar farklı renkler ile karşımıza çıkmaktadır. Peki, bu yumurta renkleri neye göre değişkenlik göstermektedir? Şimdi gelin yumurta renklerinin neye göre değişkenlik gösterdiğini hep birlikte detaylı bir şekilde inceleyelim.

Beyaz Yumurta

Beyaz yumurta dünyada en çok talep gören yumurta kabuğu rengidir. Tavuğun cinsi ne olursa olsun, tüm yumurtaların beyaz kabukları en temel renktir. Farklı renklerde ki yumurtaların o rengini yapan bir pigmentasyon süreci vardır. Çünkü temel tüm yumurtalar beyazdır.

Kahverengi veya Kiremit Yumurta

Kahverengi yumurta nedir? Dünya çapında son derece yoğun bir şekilde karşımızda çıkan kahverengi yumurtanın beslenme ve tat söz konusu olduğunda, beyaz yumurtadan hiçbir farkı yoktur. Yumurtlama işleminin üçüncü aşamasında tavuk, yumurta kabuğuna kahverengi bir pigment uygular. Yumurta kabuğunuzun içi beyaz kaldığından pigmentasyon kabuktan geçmez.

Bazı kahverengi yumurtalar, renk yoğunluğundan dolayı turuncu bir gölge gibi görünür. Cins, yaş ve stres seviyeleri renk tonunu ve derinliğini etkiler. Örneğin, genç bir tavuk, daha olgun bir tavuktan daha koyu renkli yumurta bırakabilir. Bazı ırklar pembe veya pembe görünebilen açık renkli yumurtalar bırakır, bazıları ise çikolata kadar koyu yumurta geliştirir.

Mavi

Mavi renkli yumurta kabuğu, yumuşak mavi hatmi rengiyle tüketiciler arasında daha popüler hale geliyor. Safra üretiminin bir yan ürünü olan oosiyanin, seçkin tavuk türleri arasında bu güzel rengi yaratır. Kahverengi yumurtalardan farklı olarak, mavimsi renk tonu yumurta oluşum sürecinin erken safhalarında ortaya çıkar. Pigment yumurtaya erken bir aşamada ulaştığı için, yumurta kabuğunun iç kısmını da maviye boyar. Bu nedenle, mavi kabuklu bir yumurtanın baştan sona güzel bir mavi olmasını bekleyebilirsiniz.

Yeşil

Kahverengi yumurta kabuklarından elde edilen genlerle mavi yumurta kabuklarından gelen melezleme genlerinin sonucu olarak yeşil renkte yumurtaların dışı yeşil, içi mavidir. Bu renkli yumurta kabuğunu sadece birkaç tavuk ırkı üretebilir. Bu da onları daha nadir bulunan bir yumurta türüdür.

Neden En Çok Beyaz ve Kahverengi Yumurta Tercih Ediliyor?

Kahverengi, yeşil, mavi ve beyaz yumurtalar mevcutken çoğumuz neden sadece kahverengi veya beyaz yumurta yiyoruz? sunun nedeni, kahverengi ve beyaz yumurtaların mavi ve yeşil olanlardan daha ucuza mal olmasıdır. Ayrıca elde edilmesi daha kolaydır ve genellikle iyi yumurta katmanları olarak bilinen tavuklardan gelirler. Ayrıca, mutfağımızın bir parçası haline geldiler ve yumurtaların nasıl görünmesi gerektiği konusunda fikir sahibi oldular.

 

 

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.