• Koçoğlu Tavukçuluk & Kümes Ekipmanları San.Tic.Ltd.Şti

Tavuk Hastalıkları

ataks tavuk

Tavuk Hastalıkları

Tavuk hastalıkları, tavukların sağlıkları ile ilgili olan çeşitli hastalıklardır. Bu hastalıkların bazıları önemli problemlere neden olabilirken bazıları ise çok daha tehlikesizdir. Peki, bu tavuk hastalıkları nelerdir? Gelin hep birlikte detaylı bir şekilde inceleyelim.

Tavuk Hastalıkları Çeşitleri

Tavuk hastalıklarını genel olarak aşağıdaki gibi detaylandırabiliriz.

Kronik Solunum Yolları Hastalığı

Kronik solunum yolları hastalığı en yaygın görülen hastalıktır. Genç tavuklarda sık sık görülen bu hastalık bulaşıcıdır. Tavuklarda nefes darlığının meydana gelmesi ile anlaşılır. Bu hastalık ile hayvanların ölüm oranı yüksek değildir. Ancak tavukların verimlerinde büyük bir düşüş meydana gelir.

Beyaz İshal

Genellikle civcivlerde görülen beyaz ishal, öldürücü bir tavuk hastalığıdır. Hasta tavuklardan çıkan civcivlerde hasta olur. Hayvandan hayvana kolay bir şekilde bulaşır. Hasta tavuklarda beyaz yapışkan ve köpüklü bir ishal görülür.

Kanlı İshal

Kanlı ishale tavukların bağırsakların yaşayan bir parazit neden olmaktadır. Genç tavukları çok daha fazla etkiler. Hastalıklı tavukların solgun ve halsiz bir görünümü vardır. Kanlı bir şekilde dışkılarlar ve tüyleri kabarır.

Yalancı Veba

Dünyada en yaygın tavuk hastalığı olarak bilinmektedir. Virüslerin neden olduğu yalancı vebanın bulaşması ile kümesteki hayvanların %90’ını ölür. Korunmak için en önemli yol aşıdır.

Kanibalizm

Kanibalizm tavukların birbirlerini yaralaması ve gagalamasını ifade eder. Hayvanların yemlerinin iyi olmaması, tuz ve çeşitli mineral maddelerinin tavuklara eksik verilmesi kanibalizm hastalığının en önemli nedenidir.

Tavuk Tifosu

Tavuk hastalıkları arasında ki en tehlikeli hastalıktır. Kümese bulaşması ile hayvanların %80’i ölür. Yumurta ile bulaşan bir hastalıktır. Tavuğun yumurtaları da hasta olur. Tavuk tifosu, hayvanların birbirine temas etmesi ve yemler ile bulaşmaktadır. Hasta hayvanların tüylerinde kabarma ve ibiklerinde solma meydana gelir. Yeşil renkli bir ishal görülür.

Parazitler

Parazit, besinlerin başka bir canlının bedeninden sağlanmasını ifade etmektedir. Dış parazit ve iç parazit olarak ifade edilen parazitler, vücudun içerisine giren ve organlarda yaşayan canlılar olarak açıklanır. Tavukların veriminde önemli bir düşüş görülür. Çok sayıda tavuk ölür. Solucanlar yumurtlayarak çoğalmaktadır. Bunun yanı sıra tavukların dışkısı ile dışarı atılım sağlanır.

 

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.