• Koçoğlu Tavukçuluk & Kümes Ekipmanları San.Tic.Ltd.Şti

Salma Tavukçuluk Nedir?

52089401 2152124671530637 1968905414707773440 n

Salma Tavukçuluk Nedir?

Salma tavukçuluk halk arasında sıkça duyulan fakat, anlamını herkesin bilmediği bir terimdir. Salma tavukçuluk nedir? sorusuna ise tanım olarak ise halk ağzında gezen tavukçuluk denilmektedir. Serbest olarak gezen bu tavuklar, kümeslerde yetiştirilen tavuklardan hem et olarak, hem de yumurta olarak oldukça farklıdırlar. Yazımızı dikkatli okumanız ise, salma tavukçuluk hakkında detaylı bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır. Salma tavukçuluk son zamanların en fazla yapılan tavukçuluk sektörlerinin başında gelmektedir. Bunun ise birçok farklı sebebi bulunmaktadır. Özellikle kanatlı hayvan yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin ilk olarak tercih ettiği sektör ise, salma tavukçuluktur. Salma tavukçuluk ile yetişen tavuklar, kümes içerisinde yetiştirilen tavuklardan her açıdan farklıdır ve asla birbiri ile kıyaslanamazlar.

Salma Tavukçuluk Yapılışı Nasıldır?

Salma tavukçuluk nedir? sorusuna vermiş olduğumuz gezen tavukçuluk cevabı sonrasında ise, salma tavukçuluğun nasıl yapılacağı hakkında bilgiler vereceğiz. Market raflarından alınan ve gezen tavukların vermiş olduğu yumurtlar, oldukça kaliteli yumurtalardır. Aynı zamanda etleri de daha lezzetlidir. Salma tavukçuluğun yapılması için öncelikle tavukların bir kafes içerisinde olması gerekmektedir. Geniş bir kapalı alan içerisinde gezen tavukların yemleri kaliteli şekilde verilmelidir. Aynı zamanda tavukların yemliklerinin hazırlanması, sularının düzenli olarak temiz bir şekilde değiştirilmeleri gerekmektedir. Salma tavukçuluk yapmak isteyen kişilerin tavukların folluklarını, tavuklara yetecek kadar olmalarına ve sonrasında tavukların yumurtlayacağı yerleri, tavukların sayısına göre hazırlamalıdırlar.

Salma tavukçuluk yapmak isteyen kişiler, bu şekilde bir  sistem yapmazlar ise, alacakları yumurta miktarı az olacak ve verimli olmayacaktır. Salma tavukçulukta yetiştirilen tavuklar, çevredeki otları ve böcekleri yiyerek beslenmektedirler.

salma tavukçuluk
salma tavukçuluk

Salma Tavukçulukta Beslenen Tavuk Irkları Nelerdir?

Bilindiği gibi çok sayıda tavuk ırkı vardır. Bu ırklardan bazıları salma tavukçuluk için uygun tavuklardır ve bu yapılan tavukçuluğa en uygun olanlarıdır. Bu şekilde alınacak olan yumurta sayısında fazlalık olmaktadır. Hem sayı olarak, hem de büyüklük olarak bazı tavuk ırkları daha verimli olmaktadırlar.

Salma tavukçuluk yaparken tercih edilen tavuk ırkları şunlardır.

  • Lohman
  • Ataks
  • Tinted

en çok tercih edilen ve kendisinden verim alınan salma tavukçuluğa uygun olan tavuk ırklarıdır. Bu tavuk ırkları ise, bazı farklı özelliklere sahiptir. Bu tavuk ırklarının bazıları her türlü hava koşullarına daha uygundur, bazıları ise daha fazla yem yiyerek üreticisine fazla miktarda yumurta adeti vermektedir.

Salma Tavukçuluk Tavuk Irkı Özellikleri Nelerdir?

Salma tavukçuluk için tercih edilen 3 önemli tavuk ırkının kendi içlerinde farklı özellikleri bulunmaktadır. Bu tavuk ırkları salma tavukçuluk için hem oldukça uygun, hem de özellikleri ile meşhur olmuş tavuk ırklarıdır. Farklı özelliklere sahip olan tavuk ırkları, üreticisine her zaman için ekonomik olarak fayda sağlamaktadır.

Bu tavukların özellikleri ise şu şekildedir.

  • Lohman Tavuk Irkı : Bu tavuk ırkının meşhur olmasının nedeni ise, tüm hava şartlarına uyum sağlıyor olmasıdır. Çok fazla yem yemeden bile yüksek yumurta verimi sağlayan bir tavuk ırkıdır.
  • Ataks Tavuk Irkı : Bu ırk lohman ırkına yakın bir ırktır ama, loman ırkının yanısıra fazla yem tüketerek yumurta veriyor özelliğinin olmasıdır. Etinin siyah olması nedeni ile ise, köy tavuğunun etine benziyor olma özelliğinin bulunmasıdır. Biraz üşengeç tavuk ırkıdır ve vermiş olduğu yumurta rengi ise krem rengindedir. Bu cinsler yıllık 270 ile 290 tane yumurta vermektedirler.
  • Tinted : Salma tinted olarak meşhur olmuş olan bu tavuk ırkı, köy yumurtası üretmek isteyenler için ideal bir ırktır. Salma tavukçuluk için tutulan bir ırk olmuştur. Günlük yem tüketimi ve yumurta performansı açısından idealdir.

Ülkemizde ise en fazla salma tavukçuluk için tercih edilen tavuk ırkı ise, lohman tavuk ırkı’dır.

Salma Tavukçuluk Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Salma tavukçuluk yapmak isteyen bazı üreticilerin dikkat etmeleri gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususlara dikkat eden kişiler ise, besledikleri tavuk ırklarından daha fazla yumurta almaktadırlar. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise, beslenen salma tavuk ırklarının follukları ile ilgilidir. En fazla 6 veya 7 tavuğa bir folluk koyulması gerekmektedir. Folluklar gelişi güzel değil, L harfi şeklinde dizayn edilmelidir. Bunun sebebi ise, hayvanlar yumurta yaparken, köşelere yumurta yapmalarının önüne geçmektir. Kapalı alan içerisinde bulunan yemliklerin, follukların ve tüneklerin düzenlenmesine dikkat edilmelidir.

Bu şeylerin düzenleme sırası hayvanların daha rahat hareket edecekleri şekilde olmalıdır. Yemini yiyen ve suyunu içen hayvan, yumurtlamak için gidecektir ve bu sıralamaya dikkat edilmelidir. Kapalı alan içerisinde mutlaka bir fan’ın olması gerekmektedir. Ortamın düzenli olarak havalandırılması ve içerideki pis amonyak gazının dışarıya atılması sağlanmalıdır. Yazın ise fan içerisini az derece soğutmalıdır.

 

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.