• Koçoğlu Tavukçuluk & Kümes Ekipmanları San.Tic.Ltd.Şti

Plymouth Tavuğu

yumurtalik civciv

Plymouth Tavuğu

Hem yumurta hem de et açısından oldukça üretken olan Plymouth Tavuğu, yetiştiriciler arasında en çok tercih edilen tavuk türü arasında yer almaktadır. Yetiştirilme şekline göre yılda 200-300 arası yumurta bırakan bu tavuklar yumurta açısından oldukça verimlidir. Ayrıca sakin bir yapıya sahip olan bu tavuk türü insanlarla bir arada olmaktan hoşlanır. Tavuk yetiştirmekte önemli olan birçok nokta bulunmaktadır. Tavuğun cinsi bu noktada belirleyici bir unsurdur. Kullanılan yemin kalitesi ve içeriği, yetiştirileceği ortam hem tavuk etinin hem de yumurtanın kalitesini büyük ölçüde etkilemektedir. Tavuk yetiştirilen ortamın temizliği, sıcaklığı ve havalandırması tavuğun sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlayacaktır. Tüm bunlarla beraber tavukların sağlığı açısından gerekli kontrollerin düzenli olarak yapılması tavuğun ömrü açısından çok önemlidir.

Plymouth Tavuğu tavuk yetiştiriciliğine en uygun tavuklardan birisidir. Diğer tavuklara oranla bulunduğu ortamla uyum sağlama oranı daha yüksek olduğundan dolayı bakımsız kaldıklarında dahi kendi başının çaresine bakabilecek güce sahip tavuklardır. Bu tavuk türünün kilosu 3-4,5 kilo arasındadır yani etli bir türdür bu sebeple et ve yumurta verimi oldukça yüksektir. Daha çok etinden yararlanılan bu tavuk olumsuz hava koşullarına karşı da oldukça dayanıklıdır.

Kötü koşullara göğüs gerebilen bir tavuk türü olmasına karşın maksimum verimi alabilmek için iyi bir bakım gerekmektedir. Bu sebeple tavukları başı boş bırakarak yüksek bir verim elde etmeyi beklemek oldukça yanlıştır.

Plymouth Tavuğu Özellikleri

Amerikan menşeili bir tavuk türü olan Plymouth Tavuğu farklı renklerle karşımıza çıkmaktadır. Dış görünüşü ile insanları memnun eden bu tavuk türü sunduğu besin kaynakları ile en çok tercih edilen tavuk türleri arasında yer almaktadır. En çok bilinen ve karşılaşılan şekli siyah beyaz çizgili olan tavuklardır. Bunun dışında 7 farklı renk skalasına sahip olan bu tavuklar tamamen aynı yumurtaları çıkarmaktadır. Yumurta renkleri ise açık kahverenginden koyu kahverengiye değişmektedir. Besin değeri olarak bütün yumurtalar aynı değere sahiptir. Bu tavuk ırkı Dominik ve Koşin ırklarının melezleştirilmesiyle  oluşmuştur.

Gözleri ve ibikleri kısa olan Plymouth Tavuğu orta boylu ve iri bir tavuk ırkıdır. Genel olarak sağlam yapılı olmasıyla tanınan bu ırk hastalıklara karşı da oldukça dayanıklıdır ve kolay kolay hastalanmaz. Gezmeyi seven bir tavuk olmasının yanı sıra geniş alanlara ihtiyaç duyulmazlar. Tavuk yetiştiriciliğinde bakımı kolay olması sebebiyle de tercih sebebi olmaktadır.

Plymouth Tavuğu Yumurtası

Yumurtası ve etiyle oldukça verimli olan Plymouth Tavuğu hem tavuk yetiştiricileri hem de bahçe sahipleri tarafından en çok aranılan türdür. Bakımı iyi yapıldığı takdirde uzun yıllar boyu yaşayan bu tavuklar yaklaşık 10-12 yıl arası yaşamaktadır. Zahmet gerektirmeyen bir bakıma sahip olan Plymouth Tavuğu kendi kendine bakabilme gücüne sahip olduğu için tavuk yetiştiricilerini zorlamamaktadır. Yumurtaların besin diğeri diğer tavuk yumurtaları ile aynı değerlere sahiptir ve yumurta renkleri genellikle kahverengi tonlarındadır. Bu tavuklar yılda verdiği yumurta sayısının çokluğu ve dolgun eti ile oldukça beğenilmektedir.

Bakımı ve beslenmesi iyi gerçekleştirildiği takdirde hem yumurta hem de eti bakımından hem bereketli hem de lezzetli ürünler ortaya koyacaktır. Arkadaş canlısı bir tür olması sebebiyle de yetiştiriciliği oldukça kolaydır ancak her tavuk türünde olduğu gibi her ne kadar dayanıklı bir tür olsa da veteriner hekim kontrolünde sağlık taramalarının yapılması insan sağlığı açısından çok önemlidir. Hastalıklara ve parazitlere karşı dayanıklı olsa bile gerektiği takdirde tedavisi aksatılmamalı ve geç olmadan tedavi edilmelidir.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.