• Koçoğlu Tavukçuluk & Kümes Ekipmanları San.Tic.Ltd.Şti

Kanatlı Hayvan Sağlığı

4

Kanatlı Hayvan Sağlığı

Besleyeceğiniz hayvanlar her ne kadar sadece kanatlı olsa bile, onların da sağlığı çok önemlidir. Hangi kanatlıyı beslerseniz besleyin, hepsinin kendisine göre bir beslenme ve bakım şekli vardır. Bir tavuk besleyebilirsiniz, bir kaz, bir ördek ya da kanarya veya muhabbet kuşu gibi küçük bir kuşta besleyebilirsiniz. Kanatlı hayvan sağlığı diğer bütün evcil hayvanlar kadar önemlidir.

Sağlıklı Kanatlı Hayvan Beslemek İçin Ne Yapılmalı

Öncelikle her evcil hayvanda olduğu gibi, kanalı hayvanların bakımı da çok önemlidir. Doğru bakımı yapılmadığı sürece, düzgün beslenmediği takdirde, kanatlı hayvanlarda hastalanabilir. Sanmayın ki hayvanlar hastalanmaz veya her şeyi zaten yiyebilir. Her hayvanın kendilerine göre beslenme ve bakım şekli vardır. Hayvanlarda da temizlik çok önemlidir. Doğru yiyecekleri ve içecekleri vermek önemlidir.

Kanatlı Hayvanların Sağlık Bakımı Ne Kadar Sürede Bir Yapılır

Biliyorsunuz ki evcil hayvanların düzenli sağlık bakımları bulunmaktadır. Hatta evcil hayvanların genelde karnesi bile olur. Kanatlı hayvan sağlığı diğer evcil hayvanların sağlığı kadar önemlidir. Eğer yavruyken aldığınız bir kanatlı hayvansa, bakımı daha kolay ama biraz daha uzun sürecektir, çünkü sizin elinizde büyüyecek. Kanatlı arkadaşlarınız büyüyene kadar bir süre düzenli sağlık bakımının yapılması gerekecektir.

Kanatlı Hayvanların Sağlıklı Beslenmesi Nasıl Olur

Maalesef bazen, zaten hayvan değilse, her şeyi yer diye düşünenler oluyor, fakat bu düşünce yanlıştır. Her ne kadar hayvan olsalar bile, her hayvan her şeyi yemez. Her hayvanın kendisine göre bir yiyeceği vardır. Bu ister evinizde beslediğiniz kedi ya da köpek olsun, ister herhangi bir kanatlı hayvan olsun. Kanatlı arkadaşlarınızın petshoplarda veya veterinerlerde kuş yemleri ve aynı zamanda gerektiği takdirde takviye vitamin ve mineralli yemleri bulunmaktadır.

Ne Kadar Sürede Bir Yem Verilmeli

Kanatlı hayvanlara her gün yem vermeniz gerekir, fakat sürekli yem kabını dolu tutmanıza gerek yok. Yem kabı boşaldıkça yemini koyabilirsiniz. Böylece sürekli yem koymak zorunda kalmazsınız, hem de hayvan aç kalmaz. Kanatlı hayvan sağlığı çerçevesinde düzgün beslenmeleri de önemlidir. Kanatlı hayvanlar canı istediği zaman yemek yiyen ve sonrasında uçan ya da uyuyan hayvanlardır. Sabah kabına bakarsınız, yemi varsa daha fazla koymayın. Yoksa biraz ekleme yapabilirsiniz.

Kanatlı Hayvanların Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli

Kanatlı hayvanlarda sonuçta birer canlı ve haliyle onlara bakan yoksa, ya yaşarlar ya ölürler. Dışarıdaki hayat ile evdeki hayat çok farklıdır. Kanatlı hayvanların bakımında önemli olan bazı noktalar;

  • Sağlıklı bakım
  • Düzenli yem ve su verilmesi
  • Kafesinin veya kümesinin temizlenmesi
  • Veteriner kontrolü
  • Kanat, tüy, gaga bakımı

Tabii burada sıraladıklarımız, bir kanatlı hayvan bakımının daha birkaç tanesi.

Ne Kadar Sürede Bir Veterinere Götürülmeli

Eğer yavruyken veterinere götürdüyseniz, her evcil hayvanlarda olduğu gibi veya çiftlik hayvanlarında olduğu gibi, kanatlı arkadaşlarınızın da karnesi olacaktır. Hatta veterinere ne zaman götürürseniz, mutlaka karnesi yapılacaktır. Kanatlı hayvan sağlığı aslında bakarsanız, diğer evcil hayvanlardan daha zor olabiliyor, çünkü hasta olup olmadıklarını anlamak ta biraz daha zordur. Buna göre düzenli bakımını yaptırırsanız, sağlıklı bir kanatlı arkadaşınız olacaktır.

Kanatlı Hayvanlardaki Hastalık Nasıl Belli Eder

Kanatlı hayvanların birçok farklı hastalığı olabilmektedir. Bu sebeple kümes veya kafes te besleyeceğiniz hayvanlar alacaksanız, ona göre sorumluluklarınızı almanız gerekiyor. Kanatlı hayvanlarda örneğin Newcastle Hastalığı, bunun haricinde Marek Hastalığı ve Gumboro Hastalığı gibi farklı hastalıklar olmaktadır. Bu tür hastalıkları taşıyan kanatlı hayvanları kafeste veya kümesten uzak tutmanız gerekiyor. Kanatlı arkadaşlarınız yemeden içmeden kesilirse, uçmamaya başlarsa veya buna benzer kanatlılarda normalde görmediğiniz durumlar ortaya çıkarsa, kanatlı arkadaşınızı bir veterinere götürüp baktırabilirsiniz.

İnsanlardaki Hastalıklarda Kanatlı Hayvanlara Bulaşabilir

Bazı bronşit hastalıkları gibi, insanlarda da görülebilecek hastalıklar kanatlı hayvanlarda da görülebiliyor. Kanatlı hayvan sağlığı sanıldığı kadar bakımı kolay değildir. Özellikle kanatlı hayvanlarda dikkat etmeniz gerekiyor, çünkü bazı hastalıklar insanlardan kanatlı hayvanlara, kanatlı hayvanlardan insanlara bile geçebiliyor. Dolayısıyla bakım yapmadığınız sürece, bir nevi kanatlı hayvanlar insanlara karşı tehlikeli olabilmektedir.

Kanatlı Hayvanın Sağlığı İçin Ne Yapılması Gerekir

Kanatlı hayvanlar birçok kişinin evde beslemeye çalıştığı türden canlılardır. Kanatlı hayvanlar her ne kadar kedi ve köpek gibi oyuncul olmasa da, eve renk katabiliyor. Ayrıca çoğu zaman kafesinde durduğundan, bakımı da kolay oluyor. Kanatlı hayvanlarınızın sağlıklı olmaları için, mutlaka kafesini düzenli temizlemeniz gerekir. Yem ve su kabını düzenli temizlemeniz gerekir. Ayrıca kafesini de temizlemeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.