• Koçoğlu Tavukçuluk & Kümes Ekipmanları San.Tic.Ltd.Şti

Kahverengi ve Beyaz Yumurta Farkları

kahverengi beyaz yumurta

Kahverengi ve Beyaz Yumurta Farkları

Yumurta özellikle kahvaltı da sevilerek tüketilen hayvansal gıdalardandır. Bazen tek başına bazen de başka tariflerle birlikte tüketilir. Çoğu zaman da pasta ve böreklerde kullanılır. Yumurtanın besin içeriği yüksek olduğundan sofralarımızın baş tacı besinlerindendir. Yumurta çeşitlerine baktığımız zaman karşımıza farklı seçenekler çıkar. Tavuk, kaz ve ördek yumurtaları içerisinde en çok tavuğunki tercih edilir. Kahverengi ve beyaz çeşitler de vardır. Bu şekilde iki rengin olmasının temel nedeni de tavukların renklerinden kaynaklanır. Yani iki yumurta renginin de besin değeri birbirinin aynısıdır.

Kahverengi ve beyaz yumurta farkları tavukların renklerinden kaynaklanır. Kahverengi – kırmızı tüylü tavuklarla beyaz tüylü tavuk çeşitleri vardır. İki tarafta kendi renklerine göre yumurta yaparlar. Kahverengili olanlar kahverengi yumurtayı, beyaz olanlarsa beyaz yumurtaları yumurtlar.

Kahverengi Yumurtalar Daha Mı İyi?

Yumurta en sevdiğimiz besinlerin arasında yer alır. Özellikle de kahvaltı sofralarımızda her zaman yerini alır. Yumurtanın kahverengi ve beyaz çeşitleri vardır. Çoğu insan kahverengi olanların daha sağlıklı olduğunu düşünür. Kahverengi görüntü köy yumurtası imajı uyandırır. Sanki besin değeri daha yüksekmiş ve daha sağlıklıymış gibi düşünülür. Hatta bu durum fiyatlara da yansımıştır. Ama durum öyle değildir. Beyaz ve kahverengi yumurtaların besin değeri arasında hiçbir fark yoktur.

Yumurtalarda bu şekilde renk farkı olmasının nedeni tavukların renklerinden kaynaklanır. Beyaz kulak memesine sahip olan beyaz tüylü tavuklar beyaz renkte yumurtlar. Kırmızı kulak memesi ve rengi kırmızı – kahverengi olanlarsa kahverengi yumurtlar. Hatta bazen benekli ya da mavimsi olan yumurtalar da görülebilir.

Kahverengi Yumurtaların Daha Pahalı Olmasını Nedenleri

Birçok insan kahverengi yumurtaların daha sağlıklı olduğunu düşünür. Fiyatlara da bakıldığında kahverengi olanlar daha pahalıdır. Ama bunların daha pahalı olmasının nedeni daha sağlıklı ya da organik olmalarından değildir. Temel neden yine tavuk renklerinden kaynaklanır. Çünkü kırmızı – kahverengi olanlar beyazlara oranla daha yaygındırlar. Bu da onları beslerken daha çok harcama yapma anlamına gelir. Markete ulaşana da dek fiyatı da artar.

Kahverengi ve beyaz yumurta farkları tamamen tavuk renklerinden kaynaklanır. Besin değerleri tamamen aynıdır. Kısacası ikisinin arasında besin değeri ve tat açısından hiçbir fark yoktur. İstediğinizi tercih edebilirsiniz. Tariflerinizde kahverengi ya da beyaz yumurtalardan birisini kullanmanız fark oluşturmaz.

Yumurtanın Besin Değeri Nasıldır?

Yumurta besin değeri oldukça yüksek bir hayvansal gıdadır. Besin değeri yüksek olduğundan birçok tarifte de yumurta tercih edilir. Yumurtanın sağladığı faydaları şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Kalp ve damar sağlığını korur.
  • İçerisinde bulunan kolesterol miktarı damar sistemi başta olmak üzere kalbin güçlü ve sağlıklı kalmasını sağlar.
  • Kemikleri güçlendirir. Son derece besleyicidir. Düzenli tüketilirse kemikler güçlenir.
  • Büyüme ve gelişmeye yardımcı olur.
  • Kasları güçlendirir. Gelişimine destek olur.
  • Göz sağlığını korur. Duyu organlarını güçlendirir. İyi görmeye büyük fayda sunar.
  • Vücut direncini arttırır. İhtiyaç duyulan enerjiyi sağlar. Hastalıklara karşı da direnç sunar.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Kansere karşı savaşır.

Kahverengi ve beyaz yumurtların hepsi aynı besin değerine sahiptir. Vücuda faydaları saymakla bitmez. Yumurtanın besin değerine baktığımızda orta boy tavuk yumurtası 50 gr gelir. İçerisinde 77 kalori vardır. Protein değeri 6,5 ve yağ değeri de 5,6 gr’dır.

Yumurtanın İçeriğinde Neler Vardır?

Yumurtanın içerisinde potasyum, demir, kalsiyum ve A, B, D, E vitamini vardır. Yüksek protein miktarı sayesinde oldukça fayda sunar. Anne sütünden sonra en çok proteine sahip besindir. Yumurtanın beyaz kısmı %100 proteine sahiptir. Spor yapan ve kas yapmak isteyenler daha çok beyaz kısmını tüketirler. Yumurtanın sarı kısmı ise saç ve tırnaklarımızın en çok ihtiyaç duyduğu biyotin vitaminini içerir. Yumurtayı haşlarken beyaz kısmının pişmesine de dikkat etmek gerekir.

Kadın ve çocuklarda sıklıkla karşılaşılan anemi problemi için her gün bir yumurta tüketmek gerekir. Çünkü içerisinde yüksek oranda da demir barındırır. Yumurtanın C vitamini bakımından zengin besinlerle kullanılması demir emilimini arttırır. Bu nedenle bol yeşillik, portakal suyu ve yeşil biber gibi şeylerle tüketilmesi önerilir. Kalorisi de düşük olduğundan uzun süreli tokluk sağlar. Böylece kilo vermeye yardımcı olur.

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.