• Koçoğlu Tavukçuluk & Kümes Ekipmanları San.Tic.Ltd.Şti

Gezen Tavuk

ataks

17

Herkesin aklına gelen ” gezen tavuk ” nedir ? sorusunu sizler için cevaplıyoruz. Gezen tavuk sistemi aslında tavukların tamamen özgür ortamda refah bir şekilde beslenip ve yumurta yapma sistemidir. Günümüzde bu sistem ticari olarak yüksek kazanç kapısı sağlamakla birlikte talep çok fazladır. Tavuklar gezince ne oluyor der gibisiniz, aslında en önemli detayda burada. Dünyada yumurta üretimi kafes tavukçuluğu şeklinde yapılmaktadır. Bu sistem dar tel kafes içerisine tavukları koyup önüne yem ve su koyularak zoraki ışık programıyla kontrollü yumurta üretmesini sağlar. Bu şekilde tavukların rahat olmayışı ve özgürlüklerinin kısıtlanışı gerek vicdani boyuta gerek ise ahlaki boyuta tamamen ters bir durumdur. Ülkemiz yumurta üretimi ve satışı konusunda ciddi bir potansiyel olmakla birlikte. Orta doğu pazarı oldukça yüksektir. Tırlar ile her gün yüzlerce araç yumurta sevkiyatı yapmaktadır. Ülkemizin bulunduğu coğrafi konum, iklim durumları ve tesisleşme yumurta tavukçuluğunda etkin bir rol almamızı sağlamıştır. Kafes tavukçuluğu popüler olarak Afyon, Konya, İzmir ,Manisa, Balıkesir, Bolu illerinde yüksek kapasite olarak yapılmaktadır. Diğer illerimizde de üretim olup yüksek sayıda değillerdir. Gezen Tavuk sistemi ise insanların artık doğal ürün ve besin maddelerine talep oluşturmasıyla popülerliğini kazanmıştır. Eskiden köylerde ev bahçelerinde 5-10 tavuk besleyip ailenin ihtiyaçlarını karşılayan sistem günümüzde ticari boyut kazanmış olup 500 ve üzeri tavuk kapasitelerle çoğalmıştır.

Böylece insanlar doğal yumurta, köy yumurtası ve salma tavuk yumurtası adı altında bu üretilen yumurtaları tüketmeye başlamıştır. Gezen tavuk, canlıların tamamen özgürce kendi olanaklarıyla gezip dolaştığı sistem olmasından dolayı vicdanen rahatlatıcıdır. Ülkemizde ve Avrupa da bu sistem tamamen büyümekte olup gelişmesi için bir çok yenilikçi profesyonel kümes kurulumları yapılmaktadır. Firmamız anahtar teslim kümes konusunda hizmet vermekte olup, bu sistemleri en doğal ve tavuklar için ideal koşullarda hazırlamaktadır.

gezen tavukçuluk
gezen tavukçuluk

GEZEN TAVUK YUMURTASININ FARKI

Stres yaşayan bütün canlılarda önemli bir sağlık faktörüdür. Stressiz bir ortamda büyüyen ve gelişen bütün hayvanların ürünlerinde hem lezzet olarak hem de besin ögeleri olarak büyük farklılıklar söz konusudur.  Yaptığınız eylemi işiniz gibi görürseniz yapamadıklarınız sizin için bir stres kaynağı olacaktır. Ancak hobi olarak yapıyorsanız o işten zevk alırsınız ve yaptıklarınız çok daha kaliteli olur. Bu kural kanatlı kümes hayvanları için de geçerlidir. Ömrünün büyük bir kısmını sadece kafeslerde yumurta vermeye odaklanmış, yemleri buna göre dizayn edilmiş hayvanların yumurtasıyla, neredeyse doğal ortamında gibi yaşayan, güneş gören, doğal yemleri olan solucan, kurtçuk, böcek ve otlarla beslenen gezen tavuk yumurtasının farkı elbette olacaktır

gezen tavuk
gezen tavuk

Yumurtanın Besin Değerleri

En temel fark besin değerlerindedir. Şimdi beraber iki farklı yumurta türünün besin değerlerini inceleyelim;

  • Gezen Tavuk Yumurtası

Kafes kümes tavuğu yumurtasına göre E vitamini oranı 3 kat fazladır. Ayrıca A vitamini bakımından normal yumurtaya oranla 1,5 kat daha zengindir. Yumurtanın içinde bulunan en önemli maddelerden olan Beta Karojen bakımından ise 7 kat fazla zengindir. Doğal omega3 3 kat daha fazladır. Yapılan araştırmalarda kolesterol oranı bakımından da üçte bir oranında daha az kolesterol içermektedir.

Bunun en büyük sebebi stressiz bir büyüme ortamı ve doğal yemlerle beslenmiş olmalarıdır. Ayrıca yapılan birçok araştırmada kafes sisteminde üretilen yumurtaların içerik molekül yapısından daha düzgün bir molekül yapısına sahiptirler. Beyaz et konusunda da salma yetişen tavukların ezici bir üstünlüğü vardır. Daha az yağ içerirler bunun yerine daha kaliteli bir kalori yapıları vardır. Daha besleyici olup sindirim sisteminde besinlerin emilimleri daha kolay olmuştur. Avrupa Birliği gibi tüm zirai ve sanayi ürünlerine standart getiren bir mekanizma bugün Avrupa topraklarında free-range denilen salma tavukçuluğu daha çok desteklemektedir. Bunun en büyük nedeni omega3 olarak bilinen iyi yağ asitleri bakımından gezen tavuk yumurtasının farkıdır. Tek fark besleyiciliği ile de kalmayıp lezzet bakımından da kafesi sistemine üretilen yumurtalara üstünlüğü vardır.

  • Kafes Tavukçuluğu Yumurtası

Bu tip yumurtanın en iyi avantajı üretim tarihine ve işletme numarasını üzerinde taşımasıdır.  Bunun haricinde yumurtlayan hayvanın beslenme koşullarından yaşam koşullarına kadar stres altında bulunmasından dolayı ortaya çıkardığı daha az kaliteli yumurtalardır. Kafes sisteminde tavuklar metre kareye düşen tavuk miktarını arttırmak için özel yapılmış kanatlarını bile açamayacakları darlıkta yapılan kafeslerde yaşamaktadırlar. Kendilerine verilen ve özel olarak yumurta verimliliğini arttırmak üzere tasarlanmış yemlerle beslenirler. Normal köy tavukları bir iki günde yumurtlarken bu tavuklar neredeyse günde 2 kere olacak şekilde yumurtlarlar. Tabii burada tek etmen yem değildir. Suni olarak ayarlanan ortam ısısı ve yapay ışıklandırma ile tavuklardaki zaman algısı da yok edilmektedir. Bu tip kümeslerde ki tavukların yumurtalarının sarısı daha koyudur. Özellikle turuncuya daha yakın bir renktedir. Gezen tavuk yumurtasında ise bu renk açık sarıdır. Yani iki yumurta arasındaki fark sadece lezzet ve besin içeriği değil aynı zamanda renk farkı da vardır. Bu tip yumurtalar yine özel makinalarla boyutlarına göre ayrılıp paketlenip soğuk zincirle marketlere ve pazarlara gönderilmektedir.

Yumurta genel besin değerleri açısından çok değerlidir. Kahvaltılarımızın vazgeçilmezi olduğu kadar kadınların birçok yemek ve hamur işlerinde kullandıkları yardımcı malzemedir. Artan dünya nüfusunu beslemek adına endüstriyel üretim aşamaları elbette çok değerlidir. Ancak ulaşılabilir olduğu sürece fiyatları da git gide düşen gezen tavuk yumurtaları imkânı olan tüketicilerce daha fazla talep görmektedir. Özellikle organik pazarların yıldızı haline gelmiş gezen tavuk yumurtalarını alırken güvenilir satıcıları tercih edin.

2 Replies to “Gezen Tavuk”

  1. 5 tane siyah 5 tasarı istesem göderebilirmisiniz

    1. Merhabalar Melahat hanım , en az gönderim 200 adettir.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.