• Koçoğlu Tavukçuluk & Kümes Ekipmanları San.Tic.Ltd.Şti

Gezen Tavuk Yumurtası Nedir?

gezen tavuk

GEZEN TAVUK YUMURTASI NEDİR?

-Yumurta nedir?

Beslenmemizde önemli bir yeri olan yumurta, proteini en yüksek besindir denebilir. Yumurta proteininin tamamı insandaki vücut proteinine dönüşmektedir. Bu yumurta yağlarının ise %33’ü doymuş, %16’sı kadar çoklu doymamış ve kalan %64’ü ise tekli doymamış yağ asididir. Yağ, temelde, yumurtanın sarısındadır. Burada demir, A vitamini, B vitaminleri vardır. C vitamini hariç hepsinden bazı parçalar bulunmaktadır.

Yumurtalarda hava boşluğu yer almaktadır. Bu hava boşluğu tavuk yumurtladıktan sonra oluşmaktadır Bu ise yumurtanın tazeliğini göstermektedir. Yumurtada bulunan hava boşluğu, tavuk yumurtladıktan sonra oluşmaya başlar ve bu hava boşluğu ne kadar küçük ise yumurta o kadar tazedir. Bu yumurta boşlukları büyüdükçe yumurta eskir demektir.

-Gezen Tavuk Yumurtası Nedir?

Gezen tavuk yumurtasının normal tavuk yumurtasından farkı daha sağlıklı tavukların yumurtası olmasıdır. Bunu biraz açmak gerekmektedir. Gıda sektörünün en çok tüketilen ürünlerinden biridir yumurta. Bu sebepten de tüketicinin tükettiği yumurta oranı kadar yumurta üretilmesi şarttır. Bu durumun avantajları ise şunlardır:

Yumurta çok daha düşük bir maliyete üretilir.

Tavuk bir üretim makinesi üretim sağlamaktadır.

Gezmeyen tavuğun yumurtasında her zaman avantajlar yoktur hatta dezavantajları avantajlarından fazladır. Dezavantajları ise şunlardır:

Tavuk dar ve rahatsız edici bir alanda sağlıksız bir psikoloji altında yumurtaları çıkarmaktadır.

Doğal olmayan bir yöntemdir.

-Gezen tavuğun özellikleri nelerdir?

Bu tavuklar daha sağlıklı koşullar altında ve daha sağlıklı bir psikolojide yaşamaktadırlar.

Üretim normal tavuklar kadar olmasa da çıkan yumurtanın kalitesi daha iyidir.

Bu tavuklar temiz havayla, toprakla, güneşle bir aradadır ve bunun etkisi yumurtada olumlu anlamda görülmektedir.

-Gezen tavuklarda protein, vitamin, mineral ve besin maddeleri oldukça fazladır. İçerisinde 77 kalori, 6 gr protein, 5 gram sağlıklı yağ barındırmasının yanında D, E, K, B6 vitaminleri ile kalsiyum ve çinko da yer almaktadır.

-Tavuk gezdiği için toprakta bulduğu diğer besinleri de yiyerek yumurtanın bünyesine katmaktadır.

-Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur.

Son zamanlarda tüketicilerin tercihinde artış görülen gezen tavuk yumurtası, büyük ilgi görmektedir. Diğer adı free range olan gezen yumurtalar marketlerde de yerlerini daha sık almaya başlamışlardır çünkü talep çoktur. Her şeyden önce organik ve daha sağlıklı beslenmek isteyen insanlar tarafından tercih edilmektedir.

-Gezen Tavuk Yumurtası Üretimi Nasıl Yapılır?

Gezen tavuk yumurta üretimi için başlangıç noktamız bir tarım arazisi veya tarla sınıfında geçecek bir alandır. Bu alanın yani tavukların yaylım kısmının tel örgü ile çevrili olması gerekmektedir. Ekilebilir ve verimli toprağı olması büyük avantajdır. Daha sonra firmamız aracılığıyla belirlemiş olduğunuz kapasiteye göre kümes kurulur. Kurulan kümesler il ve ilçe tarım şartlarına tamamen uygun olup, firmamız aracılığıyla almış olduğunuz tavuklar kümese yerleştirilir. Daha sonra siz vermiş olduğumuz uygulama programıyla kümes içi ve dışı besleme yapılır. Kümes içerisinde hazır yumurta yemi kullanılır. Salma ve yaylım alanında ise yonca vs tarzı protein değeri yüksek yeşil bitkileri arazinize ekmenizi öneriyoruz. Tavuklar yaylım sırasında bu tür yeşil bitkileri tükettiğinde yumurtanız daha da lezzetlenecektir. Aynı zamanda güneşten aldığı D vitamininin de doğrudan olumlu etkisi vardır. Bu şekilde gezen tavuk yumurtası üretebilirsiniz.

-Gezen Tavuk Irkları Nelerdir? Gezen Tavuk Çeşitliliğinin Önemi Nedir?

Gezen tavuklar elbette ki tek cins değildir. Bu tavukların birden fazla ırkı ve çeşidi bulunmaktadır. Bu da yumurtanın kalite artışı ile beraber cins çeşidinin de fazlalığı ile daha kaliteli yumurtaların oluşmasında imkan sağlamaktadır. Alıcılar için de çeşitlilik güven vermektedir.

Gezen Tavukçuluğa uygun az tüketim ve çok verimi esas alan 3 ırkımız vardır.

TİNTED

ATAKS

LOHMAN BROWN

Yukarıda ki ırkların üzerine tıklayarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.