• Koçoğlu Tavukçuluk & Kümes Ekipmanları San.Tic.Ltd.Şti

Doğal Tavuk Yetiştirme Yöntemleri

dogal tavuk yetistirme

Doğal Tavuk Yetiştirme Yöntemleri

Doğal olarak tavuk yetiştirmenin nasıl olduğu son zamanlarda, insanlar tarafından oldukça fazla merak edilmektedir. Özellikle geniş bir arazisi olan kişiler, ticari amaçla doğal olarak tavuk yetiştirmek ve para kazanmak istemektedirler. Fakat doğal tavuğun nasıl yetiştirileceği hakkında bilgi sahibi değillerdir. Bu sebepten dolayı sizlere, doğal tavuk yetiştirme yöntemleri hakkında detaylı bilgi vereceğiz ve kafanıza takılan tüm soruların cevabını, yazımızı sonuna kadar okuduktan sonra almış olacaksınız. Siz de hem yetiştirmiş olduğunuz doğal tavukların yumurtasından, hem de etinden faydalanarak, para kazanacaksınız.

Genç girişimcilerin ve iş kurmak isteyenlerin en çok yapmak istediği iş kolları arasında ise, doğal olarak tavuk yetiştirmek ve yumurtasını satmak gelmektedir. Bu kişilerde tavuk yetiştirme yöntemlerini okuduktan sonra, yatırımlarını daha dikkatli şekilde yapacaktır. Ticari amaç dışında ise, sadece kendilerin tüketebileceği doğal tavuk yumurtalardan almak isteyen ve bu şekilde beslenmek isteyenlerde, bu yöntemleri dikkatli şekilde okumalı ve gereğini yapmalıdırlar.

Doğal Tavuk Yetiştirme Yöntemleri Nelerdir?

Doğal tavuk yetiştirme yöntemleri geniş bir konuya kapsamaktadır ve dikkat istemektedir. Özenli ve titiz şekilde bu yöntemler yapıldığı takdirde, hem sağlıklı hem de doğal olarak tavuklarınız besleyecek ve ticari kazanç elde edeceksiniz.

Doğal tavuk yetiştirme yöntemlerini ise şu aşamaları takip ederek yapmanız gerekmektedir.

  • Doğal tavuk yetiştirmek için ilk önce arazi seçimini doğru yapmanız gerekmektedir.
  • Doğru arazi seçiminin ardından tavukların ayrı ayrı kalmaları için kümes yapmanız gerekmektedir.
  • Kümesler yapılırken ise, tavukların kışın üşümemesi sağlanmalıdır.
  • Daha sonra ise, doğal tavuk ırklarından seçim yapılmalıdır.
  • Seçim yapıldıktan sonra düzenli olarak tavukların aşıları ve sağlık kontrolleri yapılmalıdır.
  • Tavukların suları ve yemlerine özen gösterilmeli, kaliteli yem verilmelidir.
  • Suları her zaman temiz olmalı ve tavukların kümes sıcaklıkları 20 derece olmalıdır.

Yanlış tavuk ırkı seçimi yapmamanız ise, son derece önemlidir.

Bu yöntemler doğrultusunda doğal tavuk yetiştirebiler ve yüksek verimli tavuklarınızdan fazla adette yumurta alabilirsiniz. Bu yöntemler mutlaka doğal tavuk yetiştirmek için tercih edilmeli ve kullanılmalıdır. Aksi halde tavuklarınız hastalanarak ölebilir ve maddi olarak kayıp içerisinde olursunuz.

Doğal Tavuk Yetiştirme Çiftliklerinin Kurulumu Hakkında

Doğal tavuk yetiştirmek isteyen kişilerin bulmuş oldukları geniş arazi üzerine kuracakları çiftlikler ile ilk aşama başlamaktadır. Doğal tavukçuluk halk arasında gezen tavukçuluk olarak bilinmektedir. Doğal tavuk yetiştirme çiftliklerinin kurulumunda önemli olan bir detay ise, kümes içerisindeki tavukların sayısı ve kalacakları kümeslerin metre kare alanlarıdır. Kümes içerisinde yer alan her tavuğa en az 4 metre kare bir alan yer açılmalıdır. Tavuğun bu hareket alanı dışında ise, sizin kümes içerisindeki pislikleri temizlemeniz ve küremeniz için gerekli olan alanın bulunması lazımdır.

Çiftliklerinizin kurulumunun en önemli aşaması olan tavuk kümesleri, sıcağa ve soğuğa uygun şekilde yapılmalıdır. Çiftlik içerisinde yer alan kümeslerin tünek boylarının, ebatlarının, kullanılacak malzemenin iyi seçilmesi ve ona göre bir işlem uygulanması gerekmektedir.

Doğal Tavuk Yetiştirmede Yumurta Verimi Nasıl Arttırılır?

Doğal tavuk yetiştirmek isteyen çoğu kişi bu işi ticari amaçla yapmaktalar ve para kazanmaktadırlar. Yetiştirmiş oldukları tavukların hem doğal şekilde büyümesi, hem de daha fazla yumurtaya sahip olması için ilk önce yapılması gereken şey ise, gezen tavuğa uygun ırk seçilmesi gerekmektedir. Gezen tavukçulukta kullanılan ve ülkemizde çok fazla tercih edilen bazı tavuk ırkları bulunmaktadır ve bu tavuk ırklarının yıllık yumurta verimi oldukça fazladır. Hem eti için, hem de yumurtası için beslenen doğal tavuklar bulunmaktadır. Bu tavuk ırklarını istenildiği gibi kaliteli beslemeniz, sizlere bu tavuklardan daha fazla ve kaliteli yumurta almanızı sağlar.

Doğal tavuk yetiştirmeye en uygun olan tavuk ırkları ise şunlardır.

  • Lohman
  • Tinted
  • Ataks

gibi bazı tavuk ırklarıdır. Ülkemizde tercih edilen bu tavuk ırkları, doğal tavuk yetiştirmeniz için hem uygundur, hem de yumurta verme konusunda oldukça verimlidir.

Bu ırklara verilecek olan yemlerin yarka yemi olması ve sularının düzenli olarak verilmesi, yumurta verimini arttırmaktadır. Tavuk ırklarının sağlıkları veteriner hekimlerce kontrol edilmesi ve düzenli olarak hayvanların dinlendirilmesi ise, aynı şekilde doğal tavuk yetiştirmeyi sizlere daha kaliteli şekilde yapmanızı sağlayacak ve beslediğiniz tavuklardan daha fazla yumurta alacaksınız.

Doğal Tavuk Yetiştirme Yöntemlerinin Önemi

Doğal olarak ister evinizin kendi bahçesinde, isterseniz de başka bir arazi içerisinde doğal olarak tavuk yetiştirmenizin önemi, bazı kriterlere uyulduğu zaman daha çok önem kazanmaktadır. Eğer doğal olarak tavuk yetiştirmek istiyorsanız, arazinizi iyi seçmeniz ve zamanı doğru kullanmanız gerekmektedir. Aynı zamanda enerji ile de bu üçgeni tamamlamanız önemlidir. Daha sonra kurulan çiftliğin kümeslerinin yapılıp, uygun tavuk ırklarının düzenli olarak beslenmesi, kaliteli yumurta almanızı sağlamak açısından önem arz etmektedir.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.