• Koçoğlu Tavukçuluk & Kümes Ekipmanları San.Tic.Ltd.Şti

Civciv Nasıl Çıkar?

yumurtalik civciv

Civciv Nasıl Çıkar?

Civcivin yumurtadan çıkması için öncelikle kuluçka süresini geçirmesi gerekir. Bu kuluçka süresinin en iyi şekilde geçirilebilmesi için kaliteli ve bazı özelliklere sahip olan damızlık yumurtalar tercih edilmelidir. Sağlıklı bir şekilde beslenen, bünyesinde gerekli maddelerin eksik olmadığı tavukların yumurtaları ile sağlıklı ve kaliteli civcivler elde edebilmek mümkündür.

Kuluçkalık yumurtaların belirli aralıklar ile günde 2 kere oynatılması gerekir. Bu durumda gerekirse dezenfeksiyon işlemi uygulanmaktadır. Yumurtalar uzun süre boyunca follukta bekletilmemelidir. Bazı yerlerde kuluçkalık yumurtaların temizlenmesi tavsiye edilir. Ancak folluğu temiz tutmak, yumurtlayan yumurtaları kirlenmeden almak gerekir. Bu sayede yumurtaların temizlenmesine gerek kalmaz. Yumurta kabuklarının dışında doğal koruyucu bir tabaka bulunmaktadır. Yumurtaların yıkanması durumunda bu tabaka yok olmaktadır. Yumurtanın kuluçka süresi ile ilgili çeşitli bilinmesi gereken çeşitli noktalar vardır. Gelin bu noktaları hep birlikte inceleyelim.

Civcivlerin Kuluçka Süreci

Yumurtanın embriyo gelişiminin ilk evresinde genel olarak 40,6 derece ile 41,7 derece arasında bir sıcaklık gerekmektedir. Yumurtanın ilk olarak tavuğun vücudunda olması gerekir. Bu evre döllenmenin gerçekleşmesi ile birlikte başlar. Embriyonun gelişimi toplamda 22 gün sürer. Bu sürenin ilk 1 günü tavuğun vücudunda gerçekleşir. Diğer 21 gün ise tavuk dışında yani kuluçka makinelerinde gerçekleşmektedir. Kuluçka makinelerine konulan yumurtalar uyku dönemine girer. Kuluçka makinesinde ki en uygun sıcaklık 37.7 derecedir. Düşük sıcaklıklarda olumlu sonuç alınabilmesi mümkün değildir.

Civciv Yumurtadan Ne Zaman Çıkar?

Civcivlerin yumurtadan çıkması için gereken pozisyon 17.günde alınır. Civcivler bu dönemde boyunlarını hava boşluğuna doğru yönlendirir. Başını öne ve gagasını sağ kanadının altına alan civcivin ayakları ise vücudunun yanındadır. Civcivlerin türüne göre kuluçka sırasında yumurta da  %13 ile 15 arasında bir ağırlık kaybı meydana gelir. Civcivler kuluçkanın 22.gününde ise yumurtadan çıkar.

Yumurtanın evrim süreçleri aşağıda ki şekildedir;

 1. Dönem: 1 – 5. günler arasında iç organlar gelişmeye başlar
 2. Dönem: 6 – 14. günler arası dış çehre ve dış organların gelişme sürecidir.
 3. Dönem: 15 – 20. günler arasında civciv büyümeye başlar.
 4. Dönem: 21.gün civcivin yumurtadan çıkış günüdür.

3 Replies to “Civciv Nasıl Çıkar?”

 1. Bilgi paylaşımınızı tebrik eder
  sizleri kutlarım
  Hayırlı bereketli işler dilerim
  ADANA dan selamlar

  1. Saygılar sevgiler bizden, sağlıklı günler dilerim.

 2. Çok sağolun artık civcivimi yapabilcem

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.