• Koçoğlu Tavukçuluk & Kümes Ekipmanları San.Tic.Ltd.Şti

Çift Sarılı Yumurta Tavuğu

hobi tavukculuk

Çift Sarılı Yumurta Tavuğu

Çift sarılı yumurta tavuğunu fizyolojisi ve yumurtanın neden çift sarılı olduğu en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Çift yumurta sarısı, iki ayrı yumurta sarısı, tavukların yumurta kanalına çok yakın bir şekilde salındığında ve böylece tek bir kabukta bir araya getirildiğinde oluşur. Bunun nedeni, yumurta sarısının çok erken salınmasına neden olan hormonal bir değişiklik veya dengesizlik olabilir. Çift sarılı yumurtalar, daha çok yumurtlama döngüleri hala biraz düzensiz olan veya rutinleri eskisi kadar normalize edilmeyen yumurtlama ömürlerinin sonuna yaklaşan yeni katmanlar tarafından üretilir. Peki, çift yumurta sarısı ile ilgili diğer detaylar nelerdir? Gelin hep birlikte detaylı bir şekilde inceleyelim.

Çift Yumurta Sarısı ile İlgili Diğer Bilgiler

Tavuklar iki yumurtalıkla doğmasına rağmen, sağ yumurtalık büzülür ve tavuğun ömrü boyunca yumurta üretmek için sadece sol yumurtalık kalır. Yumurtalık, tavuğun yumurtlama dönemi için fazlasıyla yeterli olan ‘yumurta tohumları’ (sarısı) ile doludur. Yumurta yumurtalık içinde büyür ve hazır olduğunda tüpün infundibulum adı verilen ilk kısmına kayar. Biraz trompet gibi görünür. Yolculuk, chalazae (sarısı yerinde tutar) ve tabii ki rahimde uygulanan kabuk gibi şeyleri ekleyen özel alanlarda geçirilen değişen miktarlarda tüpün aşağısına doğru devam eder.

Kabuk uygulandıktan sonra yumurta, tavuk yumurtayı bıraktığında gün ışığını ilk gördüğü yerde kloaca olan kısa mesafeye devam eder. Bütün bunlar yaklaşık yirmi beş ila yirmi yedi saatlik bir zaman diliminde gerçekleşir. Yumurtayı bıraktıktan otuz ila yetmiş dakika sonra yumurtalıktan başka bir yumurta sarısı salınır. Sürecin herhangi bir noktasında ‘hıçkırık’ meydana gelebilir ve bazı tavuklar sorunlara diğerlerinden daha yatkındır. Meydana gelebilecek ‘en iyi’ hıçkırıklardan birine bir göz atalım: çift ​​yumurta sarısı!

Çift Yumurta Sarısı Mucizesi

Çift yumurta sarısı oldukça nadirdir. Tavuk yumurtalarının yaklaşık  binde biri çift ​​yumurta sarısı olacaktır. Üçlü yumurta sarısı ise çok daha nadir bir şekilde görülür. İki yumurta sarısı tek bir kabukta olması  kalıtsal olabilir. Ancak en çok yumurtlamaya yeni başlayan ve zaman zaman daha yaşlı katmanların döngülerinin sonuna gelen tavukları çift sarılı yumurtalar verir.

One Reply to “Çift Sarılı Yumurta Tavuğu”

  1. Selam 2 tavuk 1 horoz nasıl alabilirim çift sarili

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.