• Koçoğlu Tavukçuluk & Kümes Ekipmanları San.Tic.Ltd.Şti

Ataks Tavukları Nasıl Yetiştirilir?

ataks yarka

Ataks Tavukları Nasıl Yetiştirilir?

Ataks tavukları nasıl yetiştirilir? sorusu özellikle salma tavukçuluk yapmak isteyen üreticilerin merak ettiği konuların başında gelmektedir. Salma tavukçuluk için en ideal 3 tavuk ırkından bir tanesi olan ve yumurta verimlilği bakımından diğer ırklardan ayrılan ataks tavukları, yetiştirilirken bazı şeylere dikkat edilmelidir. Bu şekilde yüksek miktarda ve kaliteli yumurta alma mümkün olmaktadır. Yetiştirilmesi esnasında yapılacak olan şeylerin başında ise, hayvanın daha rahat hareket etmesi için etrafı çevrili bir ortamın bulunmasıdır. Tamamen doğal beslenecek olan hayvan, etrafta bulunan ot ve böcekler ile beslenerek, kaliteli bir yumurta verecektir. Aynı zamanda ataks tavukları beslenme ihtiyacını karşıladıktan sonra, kafeslerine girdikten sonra, kafesin içerisinde bulunan ortamın bu tavuk ırkına uygun şartlarda olması gerekmektedir.

Yeterli derece içeride havalandırmanın olması, folluk ve su kaplarının düzenli olarak koyulması, ataks tavuklarının yetiştirilmesi konusunda oldukça önemli bir yer teşkil etmektedir.

Ataks Tavuklarının Özellikleri

Salma tavukçuluk için en uygun tavuk ırkları içerisinde yer alan ataks tavuk ırkı, diğer ırklardan özellik olarak ayrılmaktadır. Salma tavukçuluk yaparak daha kaliteli bir yumurta verimi almak isteyen kişilerin tercih ettiği ataks tavuk ırkları, çok sayıda üretici tarafından tercih edilmekte ve ülkemizde salma tavukçuluk için en fazla tercih edilen ırklar arasında yer almaktadır. Ataks tavukları nasıl yetiştirilir? cevabını verdikten sonra ise, bu tavukların özellikleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Ataks tavuklarının özelliklerini ise şu şekilde yazabiliriz.

 • Bu ırklar yerli ve milli tavuk ırklarıdır.
 • Yıllık ortalama 295 adet yumurta vermektedir.
 • En yüksek verim verdiği dönemde ise bu tavuk ırkı %97 oranında verimlilik sağlamaktadır.
 • Fazla yem yiyerek yumurta yapan bir tavuk ırkıdır.
 • Salma tavukçulukta en fazla tercih edilen bir ırk içerisinde yer almaktadır.
 • Hayvanın vermiş olduğu yumurtanın ağırlığı ise, 64-65 gram’dır.

Bunların dışında ise; zor ve sert iklim koşullarına dayanıklıdır. Türkiye şartlarında en uygun ırklar içerisinde yer almaktadır.

Ataks Tavukların Artı Yönleri Nelerdir?

Ataks tavuk ırklarının diğer salma tavukçuluk için tercih edilen tavuk ırklarına göre artı yönleri bulunmaktadır. Bu yönlerinin başında kolay kolay hasta olmayan bir cins olmalarıdır. Hastalıklara karşı daha dayanıklı tavuk ırklarıdır. Bu ırkın yerli bir tavuk ırkı olmasının yanı sıra, Türkiye iklim şartlarına en uygun tavuk ırkı olduğunu söyeye biliriz. Yumurta kabuk rengi daha açık olduğundan köy yumurtasını andırmaktadır. Hayvanın fazla yem yemesi bir dezavantaj olarak görülse bile, vermiş olduğu yumurta miktarı  ve yumurta kabuk rengi ile bu durum avantaja dönmektedir. Salma tavukçulukta organik yumurta veren ırklarıdan birtanesidir.  Hayvan iklim koşullarına uyum sağlayabileceği gibi, zor kümes şartlarına uygun bir tavuk ırkı’dır.

Ataks Tavukların Eksi Yönleri Nelerdir?

Salma tavukçuluk yapmak isteyenlerin ilk olarak tercih ettikleri ataks tavuk ırkının artı yönleri, eksi yönlerine göre daha fazladır. Bu gene de havyanın eksi yönünün hiç olmayacağı anlamına gelmemektedir.

Hayvanın eksi yönlerini ise şu şekilde yazabiliriz.

 • Yıllık yumurta sayısı en fazla olduğu halde, yumurtlama zamanları diğer ırklara göre 1 hafta fazladır.
 • Yüksek verimlilik durumuna ise, diğer tavuk cinslerine göre daha geç girerler.
 • Ataks tavuklar 2 yaşına geldiklerinde, yumurtlama verimlerinde düşüş yaşanır.
 • Diğer ırklara göre 10 gram daha fazla yem tüketirler.
 • Karakter olarak ise, sert bir tavuk cinsidir ve bazı zamanlar hırçınlıkları bulunmaktadır.

Ataks tavukların diğer bir eksi yönü ise, hırçın oldukları zamanlarda birbirleri ile olan kavgalarıdır.

Ataks Tavuklar Nereden Alınabilir?

Eğer salma tavukçuluk yapmak istiyorsanız ve tercihinizi ise ataks tavuklarından yana kullanmak isterseniz, bu hayvanı temin edebileceğiniz bazı resmi yerler bulunmaktadır. Firmamız tamamen 1.kan civcivden Ataks üretmekte olup , satış konusunda size yardımcı olacaktır.

Ataks Tavuk Fiyatları Hakkında

Yüksek oranda yıllık yumurta veriminin olması, zor iklim ve kafes şartlarına uygun olan ataks salma tavuk fiyatları ise, büyüklüklerine ve yaşına göre değişkenlik göstermektedir. Piyasada ataks tavuk fiyatları haftasına göre 35-38 Tl arasındadır. Ataks tavuk alacak kişilerin öncelikle bu konu hakkında araştırma yapması gerekmektedir. İzmir de bulunan üretim çiftliklerimizi de dilerseniz ziyaret edip yerinde alacağınız ataks yarkaları görebilirsiniz.  Tavuk alırken hayvanın yetişmiş olduğu hijyen koşulları da göz önünde bulundurulmalıdır. Satın alınmadan önce tavuğun hangi ortamda yetiştiği bilgisi mutlaka alınmalıdır.

Ataks Tavuk Irkı Özellikleri

Ataks tavuk ırkları canlı olarak 2 sene sonra 2 kilo 200 gram ile 2 kilo 400 gram arasında gelmektedir. Günlük 120 ile 130 gram arasında bir yem tüketimi bulunmaktadır. 26 ve 28 incin hafta itaberi ile yumurta pik sayısı ortaya çıkar. Etinden ziyade, yumurta verimi için yetiştirilen salma tavukçuluğa uygun tavuk ırkı’dır.

ATAKS YUMURTA TAVUĞU SATIŞI İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

 

One Reply to “Ataks Tavukları Nasıl Yetiştirilir?”

 1. Salamun Aleykum. Afiyetdesiniz inşallah. İsmim Miri Tagiyev. Azərbaycan Türküyüm, Baküda yaşıyıram. Ben fermerəm. Bizim ferma Rusiyayla sınırda yerləşir və hər türlü iş yapa biliriz tavuk, inek və sair, hatta yem işinide yapa biliriz. Benim fermamın erazisi 120 sot (1.200h) ferma 2 aded, biri 750 kv, o biri 1 200 kv.Şu an tamir işleri görürük.  İnşallah nəsib olsa, birlikdə bir iş yapa biliriz. Tabii ki, kanuni və notar üsuluyla. Vaktinizi aldıgım için, üzür dilərim, Allah amanında olun.                 +99 455 292 99 08 Whatsapp (fermanin video ve foto çəkilişləri var)

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.