Koçoğlu Tavukçuluk & Kümes Ekipmanları San.Tic.Ltd.Şti

  • en
  • de
  • tr

Yumurta ve Etlik Tavuk Aşıları

16 Haziran 2013      83 Okuma      , , , , , ,

tavuk-aşılarıYumurta tavuk aşıları mutlaka tavuk besleyen kişi veya kurumların kendi bünyelerinde bulundurmaları gereken aşılardır. Tavuklar aşılanmadıkları takdirde hastalıklara açık hale gelmektedir. Tavukların hastalıklara bu kadar açık hale gelmesi özellikle salma tavukçuluk yapanların göz önünde bulundurmaları gereken önemli bir husustur.

Tavuklarınızı aşılarken tavuk aşılarının göze veya iğne aracılığı ile yapılan aşılar olmadığını bilmelisiniz. Bu aşılar genellikle suya karıştırılarak verilmektedir. Tavuklar suya karıştırılarak verilen bu aşılar sayesinde birçok farklı hastalıktan kurtulmuş olacaktır.

Birçok kişi veya kurum Dekalb Ligorin türünde tavuklar beslemektedir. Bu tavukların beslenmelerinin nedeni en az yemle oldukça fazla verim vermeleridir. Bu kadar verimli olan tavukların aşılanması elbette ki onların arasında salgın hastalık yayılmamasını sağlayacaktır. Dolayısıyla böylelikle en iyi yumurta tavuğu olarak nitelendirilebilecek olan Dakalb türü tavuklarınızı türlü hastalıklardan kurtarmış olacaksınız. Bilindiği üzere bu yumurta tavukları ticari anlamda getirisi en fazla olan tavuklardandır.

Tavuk hastalıkları bölgeden bölgeye hatta kıtadan kıtaya değişmektedir. Dolayısıyla uygulanan aşılar da oldukça çeşitlidir. Bazı aşılar tek bir hastalık için uygulanırken bazı aşılar da birden fazla hastalık için uygulanan karma aşı niteliğindeki aşılardır. Bazı aşılar yılda bir kez bazı aşılar da altı ayda bir kez mutlaka yapılmalıdır. Aşıların yanında bağışıklı sistemini güçlendiren ilaçlar da bulunmaktadır. Bunun yanında Dekalb türündeki tavuklarınızı çeşitli vitaminler sayesinde de güçlü tutabilirsiniz. Aminew sprey aşı, Gumporest aşı, Gumboro aşı, Ma-5, Clone-5, Cory gibi pek çok farklı aşı çeşitli hastalarda farklı şekillerde tavuklara uygulanmaktadır.

Bu sitenin tüm hakları Koçoğlu Tavukçuluk & Kümes Ekipmanları San.Tic.Ltd.Şti' ye aittir. © 2019