Koçoğlu Tavukçuluk & Kümes Ekipmanları San.Tic.Ltd.Şti

  • en
  • de
  • tr

Wyandotte-tavuguTavuk üreticiliği oldukça ciddiye alınması gereken profesyonel bir iştir. Dolayısıyla eğer gerçekten yumurta tavuğu üretiminde ciddi bir başarı yakalamak isteyen firmalar kaliteli cins tavuklar beslemekte ve bu tavukların yumurta kalitelerinin artması için tüm şart ve koşulları sağlamaktadır.

Wyandante tavuğu Amerika’da üretilen bir ırktır. 1877 ve 1887 yılları arasında yetiştirilen bu tavuk cinsi melez olarak tanımlanabilir. Oldukça farklı renklerde olan bu tavukların ırk özellikleri birbirinden oldukça farklıdır. Bu ırkın 9 ayrı varyetesinin bulunduğu bilinmektedir. Genellikle canlı ağırlıkları horozlar için 3,9, tavuklar içinse 2,9 olarak belirlenmiştir. Söz konusu ırkta sar sırtlı cılız olan tavuklar da bulunmaktadır. Gül ibikli olan tavuk ve horozlardan balta ibikli olan cinsler de çıkabilmektedir. Ancak balta ibikli olan Wyandante tavuğu dölleri damızlık olarak kullanılmamaktadır. Bu ırkın tam olarak ırk özelliklerinin netleştiği söylenemez.

Oldukça farklı ırklardan birçok farklı tavuk verimleri açısından çeşitlenmektedir. Wyandante cinsi tavuğun veriminin yüksek olması tamamen ortamın sıcaklığı ile doğru orantılıdır. Bunun yanında tavuğa verilen yemin kalitesi de oldukça önemlidir.

Bu sitenin tüm hakları Koçoğlu Tavukçuluk & Kümes Ekipmanları San.Tic.Ltd.Şti' ye aittir. © 2019