Koçoğlu Tavukçuluk & Kümes Ekipmanları San.Tic.Ltd.Şti

  • en
  • de
  • tr

Serama Tavuğu

07 Temmuz 2013      317 Okuma      , , , ,

SERAMA TAVUĞUDünyanın en küçük tavuk ırkı olarak bilinen Serama tavuğu, dikey kuyruk tüyleri ve bu dikliğe yakın kanatları ve öne çıkan göğüsleri ile ayırt edilebilmektedir. Yumurtaları da kendileri gibi oldukça küçük olmaktadır. Bu türün Malezya kökenli olduğu bilinmektedir ancak hangi tür tavukların çiftleştirilmesiyle üretildiği çok net bilinmemektedir. Küçük olmalarının yanında ayrıca çok ta hafif olmaktadırlar ve dünyada ırkının tükenmek üzere olduğu söylenmektedir.

Serama tavuğunun ağırlığı ortalama 155 gram, horozlarının ağırlığı ise ortalama 185 gram civarındadır. Bu tavukların 5 tane yumurtası ancak normal bir tavuk yumurtası boyuna eşit sayılabilmektedir. Ortalama boyu bir karış kadar olmaktadır. Bu nedenle yumurta tavuğu olarak alınması hayal kırıklığı yaratabilmektedir.

Serama tavuğu genelde üreticiler tarafından değil de tavuk beslemeyi zevk haline getirmiş yetiştiriciler tarafından rağbet görmektedirler ve süs tavuğu olarak yetiştirilirler. Ayrıca bu türün diğer tavuk türlerine göre daha cana yakın olduğu da söylenmektedir. Belki de bu nedenle birçok bireysel yetiştirici bu türe ayrıca hayranlık beslemektedir.

Bu sitenin tüm hakları Koçoğlu Tavukçuluk & Kümes Ekipmanları San.Tic.Ltd.Şti' ye aittir. © 2019