Koçoğlu Tavukçuluk & Kümes Ekipmanları San.Tic.Ltd.Şti

  • en
  • de
  • tr

RIR olarak da bilinmekte olan Rhode Island Red tavuğu, Amerika kökenli ve koyu kırmızı renkli olarak tanınmaktadır. Farklı ırkların melezlenmesiyle elde edilmiş bir tavuk türüdür. Orta ağırlığa sahip ve çok iyi yumurta verdiği bilinen bir ırktır. Yumurta üretimleri ise yılda 220 – 230 arası olarak bilinmektedir. Yumurta veriminin yüksekliği nedeniyle et verimlerinin ikinci planda kaldığını söylemek mümkün olmaktadır.

Rhode Island Red tavuğu, hem etinden hem yumurtasından faydalanılan çift amaçlı tavuk cinslerinin en yaygın olanı ve en çok yumurta yapanı olarak bilinmektedir. İri bedenli olarak bilinirler ve ayrıca sahiplerine düşkünlükleri bulunduğu söylenmektedir. Soğuk havaya ve her türlü arazi şartlarına dayanabildikleri ve doğada yem bulma konusunda sorun yaşamadıkları bilinmektedir. Yemle beslenenlere ek olarak yeşillik verilmesi de önem taşımaktadır.

Bu türün yetişkinlerinin ortalama ağırlığı 3 – 4 kilo olarak bilinmektedir. Rhode Island Red tavuklarının ülkemize 1950’li yıllarda getirildiği ve yumurta üreticilerinin civciv ihtiyaçlarını karşılamak için ıslah edildikleri bilinmektedir. Yumurtaları genellikle kahverengi olmaktadır.

Bu sitenin tüm hakları Koçoğlu Tavukçuluk & Kümes Ekipmanları San.Tic.Ltd.Şti' ye aittir. © 2019