Koçoğlu Tavukçuluk & Kümes Ekipmanları San.Tic.Ltd.Şti

  • en
  • de
  • tr

organik-yumurtaOrganik yumurta üretimi yapılırken verimi en yüksek olan bunun yanında yediği yem en az olan tavuklardan yana tercih yapılmaktadır. Bu tavuk markası artık pek çoğumuz tarafından bilinen Dekalb cinsi tavuklardır.

Dekalb Logirin cinsi tavuklar hem Amerika’da hem de ABD’de ticari tavuklar değerlendirildiğinde ilk sırada gelen bir tavuk cinsidir. Bu tavuk oldukça yüksek performansı çok az yem yiyerek gösterdiği için pek çok tavuk firması tarafından tercih edilen bir tavuk markasıdır. Amerika’da ilk olarak üretilen ama Hollanda patentli olan bu tavuk markası hem salma hem de kümes tavukçuluğunda tercih edilen bir marka haline gelmiştir. Bu marka 17 ülkeye yayılmış bir markadır.

Yumurta tavuğu satın almak ve bunu ticari bir iş haline dönüştürmek isteyen firmaların yapmaları gereken şey öncelikli olarak aşılı tavuklar almaktır. Çünkü tavuk cinsleri arasında yaygın olan Newcastle ve Gumbro hastalıkları özellikle salma tavukçulukla uğraşan kişiler için oldukça büyük bir risk demektir. Bu nedenle alınacak tavuğun sayısı ne olursa olsun aşı belgeleri olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Dekalb cinsi tavukların kırmızı, siyah ve beyaz çeşidi bulunmaktadır. Özellikle beyaz logirin cinsi tavuklar salma tavukçuluk yapanların en çok besledikleri ve verim aldıkları tavuklar arasında bulunmaktadır. Genellikle kafes tavukçuluğu salma tavukçuluğa göre daha az riskli olsa da pek çok şirket tavukları hür bırakmak için sama tavukçuluğu seçmektedir.

Bu sitenin tüm hakları Koçoğlu Tavukçuluk & Kümes Ekipmanları San.Tic.Ltd.Şti' ye aittir. © 2019