• Koçoğlu Tavukçuluk & Kümes Ekipmanları San.Tic.Ltd.Şti

Gezen Tavuk Yumurtası Farkı

ataks

GEZEN TAVUK YUMURTASININ FARKI

Stres yaşayan bütün canlılarda önemli bir sağlık faktörüdür. Stressiz bir ortamda büyüyen ve gelişen bütün hayvanların ürünlerinde hem lezzet olarak hem de besin ögeleri olarak büyük farklılıklar söz konusudur.  Yaptığınız eylemi işiniz gibi görürseniz yapamadıklarınız sizin için bir stres kaynağı olacaktır. Ancak hobi olarak yapıyorsanız o işten zevk alırsınız ve yaptıklarınız çok daha kaliteli olur. Bu kural kanatlı kümes hayvanları için de geçerlidir. Ömrünün büyük bir kısmını sadece kafeslerde yumurta vermeye odaklanmış, yemleri buna göre dizayn edilmiş hayvanların yumurtasıyla, neredeyse doğal ortamında gibi yaşayan, güneş gören, doğal yemleri olan solucan, kurtçuk, böcek ve otlarla beslenen gezen tavuk yumurtasının farkı elbette olacaktır

Yumurtanın Besin Değerleri

En temel fark besin değerlerindedir. Şimdi beraber iki farklı yumurta türünün besin değerlerini inceleyelim;

  • Gezen Tavuk Yumurtası

Kafes kümes tavuğu yumurtasına göre E vitamini oranı 3 kat fazladır. Ayrıca A vitamini bakımından normal yumurtaya oranla 1,5 kat daha zengindir. Yumurtanın içinde bulunan en önemli maddelerden olan Beta Karojen bakımından ise 7 kat fazla zengindir. Doğal omega3 3 kat daha fazladır. Yapılan araştırmalarda kolesterol oranı bakımından da üçte bir oranında daha az kolesterol içermektedir.

Bunun en büyük sebebi stressiz bir büyüme ortamı ve doğal yemlerle beslenmiş olmalarıdır. Ayrıca yapılan birçok araştırmada kafes sisteminde üretilen yumurtaların içerik molekül yapısından daha düzgün bir molekül yapısına sahiptirler. Beyaz et konusunda da salma yetişen tavukların ezici bir üstünlüğü vardır. Daha az yağ içerirler bunun yerine daha kaliteli bir kalori yapıları vardır. Daha besleyici olup sindirim sisteminde besinlerin emilimleri daha kolay olmuştur. Avrupa Birliği gibi tüm zirai ve sanayi ürünlerine standart getiren bir mekanizma bugün Avrupa topraklarında free-range denilen salma tavukçuluğu daha çok desteklemektedir. Bunun en büyük nedeni omega3 olarak bilinen iyi yağ asitleri bakımından gezen tavuk yumurtasının farkıdır. Tek fark besleyiciliği ile de kalmayıp lezzet bakımından da kafesi sistemine üretilen yumurtalara üstünlüğü vardır.

  • Kafes Tavukçuluğu Yumurtası

Bu tip yumurtanın en iyi avantajı üretim tarihine ve işletme numarasını üzerinde taşımasıdır.  Bunun haricinde yumurtlayan hayvanın beslenme koşullarından yaşam koşullarına kadar stres altında bulunmasından dolayı ortaya çıkardığı daha az kaliteli yumurtalardır. Kafes sisteminde tavuklar metre kareye düşen tavuk miktarını arttırmak için özel yapılmış kanatlarını bile açamayacakları darlıkta yapılan kafeslerde yaşamaktadırlar. Kendilerine verilen ve özel olarak yumurta verimliliğini arttırmak üzere tasarlanmış yemlerle beslenirler. Normal köy tavukları bir iki günde yumurtlarken bu tavuklar neredeyse günde 2 kere olacak şekilde yumurtlarlar. Tabii burada tek etmen yem değildir. Suni olarak ayarlanan ortam ısısı ve yapay ışıklandırma ile tavuklardaki zaman algısı da yok edilmektedir. Bu tip kümeslerde ki tavukların yumurtalarının sarısı daha koyudur. Özellikle turuncuya daha yakın bir renktedir. Gezen tavuk yumurtasında ise bu renk açık sarıdır. Yani iki yumurta arasındaki fark sadece lezzet ve besin içeriği değil aynı zamanda renk farkı da vardır. Bu tip yumurtalar yine özel makinalarla boyutlarına göre ayrılıp paketlenip soğuk zincirle marketlere ve pazarlara gönderilmektedir.

Yumurta genel besin değerleri açısından çok değerlidir. Kahvaltılarımızın vazgeçilmezi olduğu kadar kadınların birçok yemek ve hamur işlerinde kullandıkları yardımcı malzemedir. Artan dünya nüfusunu beslemek adına endüstriyel üretim aşamaları elbette çok değerlidir. Ancak ulaşılabilir olduğu sürece fiyatları da git gide düşen gezen tavuk yumurtaları imkânı olan tüketicilerce daha fazla talep görmektedir. Özellikle organik pazarların yıldızı haline gelmiş gezen tavuk yumurtalarını alırken güvenilir satıcıları tercih edin.

2 Yorum

  1. 5 tane siyah 5 tasarı istesem göderebilirmisiniz

    1. Merhabalar Melahat hanım , en az gönderim 200 adettir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.