Koçoğlu Tavukçuluk & Kümes Ekipmanları San.Tic.Ltd.Şti

  • en
  • de
  • tr

brahma-tavuguBrahma tavuğu melez bir ırktır. Malay ve Cochin ırklarının karışımından elde edilen bir tavuk türüdür. Bu tavuğun bir Asya ırkı olduğu rahatlıkla söylenebilir. Bu ırk üzerinde çeşitli çalışmalar yapılmıştır ve bu çalışmaların sonucunda söz konusu ırkın açık ve koyu renkli varyeteleri elde edilmiştir. Bu varyetelerin standart olarak değerlendirilmesi ise 1874 yılında olmuştur. 1923 senesinde sarı varyete Amerikan standartlarında değerlendirilmiştir.

Brahma cinsi yumurta tavuğunun ortalama canlı ağırlıkları horozlarda 5,4, tavuklar söz konusu olduğunda ise 4,3 kilo olarak belirlenmiştir. Bu ağırlıklar açık renkli varyeteler için söz konusudur. Diğer varyetede ise deri renkleri sarı, yumurta kabuğu renklerinin kahverengi olduğu söylenebilir.

Brahma tavuğunun gösterişli ve güzel olduğu söylenebilir. Oldukça fazla tüylü olan bacakları ve paçalı ayakları bulunan bu tavuk cinsinin küçük bir ibiği ve sakalları bulunmaktadır. İri ve sakin görünüşlü olan bu tavuk cinsi Asya ırkı özellikleri göstermektedir. Hem sıcak hem de soğuk iklim şartlarına dayanabilirler. Yıllık 100-120 yumurta yumurtlamaktadırlar.

Bu sitenin tüm hakları Koçoğlu Tavukçuluk & Kümes Ekipmanları San.Tic.Ltd.Şti' ye aittir. © 2019