Koçoğlu Tavukçuluk & Kümes Ekipmanları San.Tic.Ltd.Şti

  • en
  • de
  • tr

Araucanas TAVUĞU

07 Temmuz 2013      551 Okuma      , , , , ,

Araucanas tavuğu, iki farklı türün birleşmesinden elde edilmiştir. Bu türün ortaya çıkış yeri güney Amerika olarak bilinmektedir. En önemli ve bilinen özelliği yumurtalarının yeşil ve tonlarında olmasıdır. Yurdumuzda bu yumurtaların tek satış fiyatı 7,5 lira civarında olmaktadır. Yılda ortalama 150 – 170 arası yumurta verebilmektedirler.

Bu tavuk türünde aynı renklerde tavuk ve horoz çiftleştirildiğinde bile farklı renkte civcivler alabilmek mümkün olmaktadır. Her ne kadar Araucanas tavuğunun yumurtalarının diğer yumurtalarla kıyaslandığında kolesterol değerini yükseltmediği ve daha yoğun kalsiyum değerlerine sahip olduğu söylense de bazı araştırmalara göre yumurta rengi besin değerini etkilemediğinden bu tez doğru olarak görülmemektedir.

Bu tavukların ufak ve orta boy olmak üzere iki cinsi bulunmaktadır ve oldukça hareketli hayvanlar olarak bilinmektedir. Araucanas tavuğu çoğunlukla süs tavuğu olarak yetiştirilmektedir. Yurdumuzda adı; yeşil yumurtacı olarak yaygınlaşmış bulunmaktadır. Bu tür, farklı bir türle çiftleştirilse bile yumurtalar yeşil tonlarında olmaya devam etmektedir. Ancak bu yumurtalardan çıkan civcivler türün özelliğini tam manasıyla taşımamaktadırlar.

BU TAVUĞUN SATIŞI YOKTUR, NERDE SATILDIĞINI DA BİLMİYORUZ. BİLGİ AMAÇLI SİTEMİZE EKLENMİŞTİR.

Bu sitenin tüm hakları Koçoğlu Tavukçuluk & Kümes Ekipmanları San.Tic.Ltd.Şti' ye aittir. © 2019