slider
Anahtar Teslim Kümes Kurulumlarımız Devam Ediyor

0554 950 94 30 - 0542 239 19 88

slider
Lohman ve Ataks Yarka Satışlarımız Devam Ediyor

0 532 322 46 33 - 0532 327 83 90 - 0532 467 49 60 - 0533 312 29 04

slider
Lohman ve Ataks Yarka Satışlarımız Devam Ediyor

0 532 322 46 33 - 0532 327 83 90 - 0532 467 49 60 - 0533 312 29 04

slider
Anahtar Teslim Kümes Kurulumlarımız Devam Ediyor

0554 950 94 30 - 0542 239 19 88

slider
Anahtar Teslim Kümes Kurulumlarımız Devam Ediyor

0554 950 94 30 - 0542 239 19 88

 

Tag Archives: salma tavukçuluk

Lohman Brown Özellikleri

4

Yumurta tavuğu seçiminde Lohman cinsi de değerlendirilen cinsler arasındadır. Bu cinsin aşılamalarına ne kadar fazla dikkat edilirse bu cinslerin hastalıklardan korunması o derece kolay olacaktır. Bunun yanında bu cins tavukların kümes ısısına ve ışıklandırmasına ne kadar fazla özen gösterilirse bu cinslerin yumurta verimliliği de o derece artmaktadır.Lohman tavuğu yumurta tavuğu olarak nitelendirilen bir cins tavuktur. Lohmann Tierzecht tarafından üretildiği bilinmektedir. Bu tavukların 4-5 aylık olduklarında yumurtlamaya başladıkları bilinmektedir. Yumurta sektöründe çalışan pek çok ticari işletme bu tavuk cinsini beslemektedir. Bu tavuk cinsinin ömrü yaşadıkları yere ve yaşayış kalitesine göre değişmektedir.Lohman tavuğunun kümesine alışması biraz zor olmakla birlikte alıştıktan sonra oldukça uyumlu olan bir tavuk cinsi olduğu söylenebilir. Verimleri ortalama köy tavuğu kadardır. Bu nedenle pek çok üretici tarafından tercih edilen bu tavukların çift sarılı yumurta yumurtladıkları görülmüştür. Folluk dışına da yumurtlayan bu tavukların birkaç tanesinin tek bir folluğa girdiği de bilinmektedir.

 Lohman Brown Hakkında Bilinmesi Gerekenler ;

16 -18. Haftalar arası yumurtlamaya başlarlar.

Günde 80 – 100 gram arası yem yemektedirler.

Salma Tavukçulukta 1 tavuk yılda 280-320 arası yumurta verir.

Salma Tavukçulukta ki ömrü 3 yıldır.

Lohman Brownların ağırlığı 1,75-2,7 kg arasındadır.

Tavuk yumurtadan kesildikten sonra kesilip organik-doğal-gezen tavuk eti olarak satılmaktadır.

Salma Tavukçulukta en çok tercih edilen ırktır.

LOHMAN BROWN ( KAHVERENGİ YUMURTA TAVUĞU)

16 Haftalık Lohman Brown Yumurta Tavuğu : 

30 Mart – 30 Nisan teslim siparişlerimiz dolmuştur. 30 Mayıs – 30 Haziran teslim sipariş vermek için aşağıdaki numaralardan ulaşabiliriniz.

0 554 950 94 30 – 0532 505 60 77 – 0542 235 48 35

KOÇOĞLU TAVUKÇULUKTAN SALMA TAVUK YAPACAKLARA TAVSİYE YAZISI  

Her kimden ne tavuk alırsanız alın mutlaka aşı kartlarını görün de alınız.  Parçacı, aracı dediğimiz kişilerin kümeslerini imkanınız var ise gidip görün size bahsettikleri gibi kümesleri var mı yok mu ? Aşı kartlarını isteyin! Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığının izinlerini mutlaka görün, kümes numaralarını isteyin, vermiş oldukları kümes numarasını Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına sorgulatın ki öyle bir kümes var mı yok mu öğrenin. Faturanızı mutlaka alın. Tavuk işi ciddi iştir, hiçbir hatayı affetmez bir tavuğa yapılmayan aşı tüm kümesi etkiler ve ciddi maddi kayıpları yaşarsınız. Ben bu işi yapacağım diyen arkadaşlar tavuklarını kesinlikle görmeden almayın ve aldığınız firma veya kişilerin yukarıda yazdığım tüm evraklarını tek tek bakın. Hayvanları gününde ve gramajında almanız çok önemlidir. Size 3 aylık hayvanı yumurtlamaya hazır diye satabilirler, bu durumda hak talep edebileceğiniz tüm evraklarınızı alın. Orijinal ırk aldığınıza dikkat edin. Horoz-Tavuk ayrımına dikkat edin. Sonuçta bu iş için ciddi sermayaler harcayacaksınız.

Doğal-Organik-Salma Tavuk Çiftliği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

lohman kahverengi yumurta tavuğu

Merhaba sayın ziyaretçiler ben Burak Koçoğlu, sitemiz üzerinden sormuş olduğunuz tüm soruları tek bir başlık adı altında toplayarak daha kalıcı bilgi almınız için bu başlığı açıyorum. Sizin sormuş olduğunuz sorulara göre cevaplarımızı vereceğim inşallah size faydalı ve yararlı olur.

1- Soru:  Elinizde her dönem yumurta tavuğu bulunuyor mu ?

Cevap: Yeni çalıma sistemimiz ile birlikte 2014 mayıs ayı itibariyle Lohman Brown yarkalarımız sürekli satışta kalacaktır.

2-Soru: Lohman Brown ile Dekalb Ligorin arasındaki farklar nedir ?

Cevap: Dekalb Ligorin, Lohman Browna göre yıllık yumurta verimi olarak 20 adet daha fazladır. Ayrıca daha araştırmacı bir tavuktur. Lohman Brown ise, Ligorine göre daha 1 kg daha ağır gelmekle birlikte yumurtası bittiği zaman kesilip doğal tavuk diye yenilebilir. Salma tavukçuluk yapacaklar için Lohman Brown’un yumurtasını Ligorine göre daha kolay satabiliyorsunuz. Bunun nedeni ise toplumumuzda beyaz yumurtanın kafes yumurtası olarak öngörülmesidir. Halbuki aralarında bu konudaki tek fark yumurta kabuğunun renginin değişik olmasıdır.

3-Soru:  Neden, sadece Lohman Brown türünü öneriyorsunuz ?

Cevap:  Sizden gelen taleplere göre Lohman Brown üretimimizi 40.000 tavuktan  100.000’e çıkardık. Salma tavukçuluk yapan müşterilerimiz için 2 önemli kriter vardır. 1. yemi az yemesi 2. yumurtayı çok vermesi. Bu kriterlere en uygun ırk Lohman Brown türü olması ve ülkemizin tüm iklim koşullarına ayak uydurabilmesi balıca sebeplerdir.

4-Soru: Sizden almış olduğumuz Lohman Brown yarkalar ne zaman yumurtlamaya geçer ?

Cevap: Biz civciv döneminden itibaren, veteriner ve bilinçli kümes bakıcıları tarafından yarkaları saatlik,günlük bir şekilde sürekli kontrol ediyoruz. Bizim kümeslerimizden 16.hafta sonu yarkalar satışa çıkar. Nakliye,yol süresi ve sizin kümesinize yer değişikliği için alışması için gerekli süre 10 gündür. Aldıktan sonra 10.gün sonunda kılavuz dediğimiz ilk yumurtasını atmaya başlarlar.

5-Soru: Lohman Brown türünü günlük yem ve yumurta kapasitesi nedir ?

Cevap: 16 haftalık yarkalar günlük 90-110 gram arası yem tüketmektedir. Salma tavukçular yeşillik ve ekstra takviye yaptığı zaman alacağı yem miktarı doğadan edindiği besin miktarına göre 60-70 grama kadar düşmektedir. 1 adet Lohman Brown’ın yıllık yumurta kapasitesi 280-320 arasıdır.Salma tavukçuluk yapacak olanlar için 280 rakamı idealdir.

6-Soru: Tavuklara uygulanan aşı ve uygulamarı siz mi yapıyorsunuz ?

Cevap: 1.haftadan itibaren veteriner hekimlerimiz tarafından sürekli kontrol altında tutulur. 16.haftaya kadar tüm aşılarını firmamız yapar ve aşı kartlarını müşterilerine sunar. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile işbirliği içinde olan firmamız sürekli denetlenir ve bu denetlemelerden tam puan ile geçmektedir. Siz sadece tavuk yerine bağışıklık kazanması için yapmanız gereken bir adet 4 ‘lü Çiçek-Veba aşısı yaptırmanız gerekiyor. Bunun tedariği ile bizim veterinerimiz size yardımcı olacaktır.

7-Soru: Tavukların gagalarının kesik olması veya olmaması ne içindir ?

Cevap: Salma yapan müşterilerimiz için yarkaların gagalarını kesinlikle kestirmiyoruz. Bunun sebebi ise doğaya saldığınız zaman toprağı düzgünce eşmesi ve besin aramasıdır. Kafes tavukçuğu yapanlar için gagaları kesilir. Bunun sebebi ise tavuk sıkışık alanda birbirine zarar vermesi ve öldürmemesi içindir.

8-Soru : Kaç adet tavuk alsak, gönderim yapıyorsunuz ?

Cevap: Üretici firma olduğumuzdan dolayı düşük siparişleri pek karşılamıyoruz. Bulunduğunuz bölgeye olan sipariş yoğunluğuna göre en az 500 tavuk yollayabiliyoruz. Örnek veriyorum; Adana bölgesinden aradınız, bizim o tarafa siparişimiz oluyor alınan tüm siparişler toplanıp özel kafesli tırımıza yükleniyor ve adrese teslim dağıtılıyor. Örnek: Van’dan aradınız 500 adet istiyorsunuz, o tarafa sizden başka siparişler olmadığı için dağıtım yapamıyoruz.

9-Soru: Fiyatlarınıza KDV dahil mi ? Fatura yolluyor musunuz ? Nakliye nereye kadar getiriyor ?

Cevap: Devletimizin verdiği yükümlülüğe göre her siparişe fatura kesiyoruz. KDV’yi biz karşılıyoruz. Faturanızı yolluyoruz. Nakliye bazındaki tüm siparişler kapınıza teslimdir.

10-Soru: Tavuk çiftliği için devlet desteği, kredi ve hibe gibi destekler mevcut mu ?

Cevap: Ziraat Bankasının vermiş olduğu tarım ve hayancılık kredileri mevcut, bunu bulunduğunuz il veya ilçedeki banka şubesinden öğrenebilirsiniz. 5.000 tavukçuluk için bir desteği mevcut, teferruatını kendiniz şube ile detaylı konuşabilirsiniz. KOSGEB dediğimiz %30 hibeli %70 vadeli destekte mevcut, fakat bunu her il ve ilçeye vermiyorlar. Örnek veriyorum; Çiftliğiniz 2.000 kapasiteli KOSGEB’e gidiyorsunuz ben bunu 5.000-7.000 yapmak istiyorum arsam buna uygundur bana destek verirmisiniz diyorsunuz, KOSGEB size bir ekspertiz yolluyor yerinde inceleme yapıyor ve uygunsa kredi imkanı sunuyor.

11-Soru: Organik Yumurta Sertifikası almamız gerekiyor mu? Nasıl alabiliriz ?

Cevap: Türkiyede organik yumurta sertifikası olan 10-15 tane çiftlik vardır. Sizde organik yumurta sertifikası almak isterseniz bulunduğunuz il veya ilçedeki Tarım İl Bakanlığına başvuruyorsunuz, onlar size ekspertiz yollar. Arsanızdan toprak numunesi, suyunuzdan numüne alır ve son olarak bizimle irtibata geçerler tavuklar için numune alırlar, ve kriterler uygunsa size sertifika verirler. Bazı müşterilerimizden aldığımız telefonlara göre tarım il bakanlığı bu konu ile biz ilgilenmiyoruz diyor ve sertifikasyon firmalarına yolladığını söylüyor. Kesinlikle Tarım İl Bakanlığı sorumluluğundadır. Oradaki memur bilmiyorsa ısrar edin öğrenip size bilgi vermek zorundadır.

12-Soru: 300 – 500 – 1000 tavuk için ticari bir yükümlülük gerekiyor mu ?

Cevap: 999 tavuğa kadar devlet sizden bir şey talep etmiyor, hobi için yapılan uğraş diye ses etmiyor. 1.000 tavuk üstü için bir muhasebe ve defterinizin olması gerekiyor, market,bakkal,alışveriş merkezi ve doğal ürün satan yerlere fatura kesip yumurta vermeniz sizin için ticari bir zorunluluktur. Ben size yine de 500 tavuğunuzda olsa bir defter açtırmanızı öneriyorum.

13-Soru: Kümes yapımı konusunda proje desteği veriyor musunuz ?

Cevap: Bu konu hakkında çok fazla talep olduğu için ilk başta anahtar teslim kümes kurulumu yaptık fakat daha sonra sürekli telefondan bilgi alıp kendileri yapmaya çalıştığı için ben kendimden fedakarlık yaptım ve bu işi ticari boyuta taşımadım. Örnek projeleri ve fizibilite raporlarını sitemize ekledim ve faydalanın istedim. Tavuk aldığınızda firmamıza gelir karşılıklık birer kahve içer ve tüm bildiklerimi Avrupa standartlarına uygun kümesinizi yaptırmanızı sağlarım.

 

Arkadaşlar genel anlamda sormuş olduğunuz sorulara cevap verdim, kafanıza takılan sorular olursa iletişim numaralarımızı arayarak bilgi alabilirsiniz. Son olarak aşağı tarafa tavuk ve firma konusunda bilgi verdim, lütfen ciddiyetle okuyunuz.

Son olarak size şunları söyleyeceğim, her kimden ne tavuk alırsanız alın mutlaka aşı kartlarını görün de alın. Ben üreticiyim ve 200.000 hayvanım var ve bunların hepsine aşı yaptırmam gerekiyor,hiçbir şekilde risk alamam.  Parçacı, aracı dediğimiz kişilerin kümeslerini imkanınız var ise gidip görün size bahsettikleri gibi kümesleri var mı yok mu ? Aşı kartlarını isteyin! Tarım ve Hayvancılık izinlerini mutlaka görün, kümes numaralarını isteyin vermiş oldukları kümes numarasını Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına sorgulatın ki öyle bir kümes var mı yok mu öğrenin. Faturanızı mutlaka alın. Tavuk işi ciddi iştir, hiçbir hatayı affetmez bir tavuğa yapılmayan aşı tüm kümesi etkiler ve ciddi maddi kayıpları yaşarsınız. Ben bu işi yapacağım diyen arkadaşlar tavuklarını kesinlikle görmeden almayın ve aldığınız firma veya kişilerin yukarıda yazdığım tüm evraklarını tek tek bakın. Hayvanları gününde ve gramajında almanız çok önemlidir. Size 3 aylık hayvanı yumurtlamaya hazır diye satabilirler, bu durumda hak talep edebileceğiniz tüm evraklarınızı alın. Orijinal ırk aldığınıza dikkat edin. Horoz-Tavuk ayrımına dikkat edin. Sonuçta bu iş için ciddi sermayaler harcayacaksınız.

Sevgi ve saygılarımla.

Burak Koçoğlu

Bu yazı hiçbir şekilde kopyalanamaz veya çoğaltılamaz. Yasal hakları USD KULUÇKA VE DAMIZLIK ÜRÜNLERİ TİC. AŞ’YE AİTTİR.

Organik Tavukçuluk

 

 

 

Organik Tavukçuluk Projesi

Resimlerin üzerine tıklayarak tam boyut olarak görebilirsiniz.

Yukarıdaki resimde 1.000 ve 10.000 tavukluk bir çiftliğin fizibilite raporu ve bilgileri bulunmaktadır. Kendi çiftliğinizin gelir-gider tablosunu bu bilgileri baz alarak çıkartabilirsiniz.Aşağıda örnek doğal yumurta çiftliğinin renklendirilmiş ve görsel olarak hazırlanmış karakalem çizimidir.

Siz değerli misafirlerimizin örnek alması ve fikir edinmesi açısından, hazırlamış olduğumuz fizibilite ve örnek çiftlik projemiz yukarıdaki gibidir. Sizde kendi araziniz üzerinde uygulayabilir, fikir alabilirsiniz.

Anahtar Teslim Kurulmuş Müşterilerimizin Fotoğrafları


tavuk çadır kümes

branda kümes
IMG-20150608-WA0009
IMG-20150604-WA0082IMG-20150603-WA0015

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Organik Yumurta Tavukçuluğu

KOÇOĞLU TAVUKÇULUKTAN SALMA TAVUK YAPACAKLARA TAVSİYE YAZISI

Her kimden ne tavuk alırsanız alın mutlaka aşı kartlarını görün de alınız.  Parçacı, aracı dediğimiz kişilerin kümeslerini imkanınız var ise gidip görün size bahsettikleri gibi kümesleri var mı yok mu ? Aşı kartlarını isteyin! Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığının izinlerini mutlaka görün, kümes numaralarını isteyin, vermiş oldukları kümes numarasını Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına sorgulatın ki öyle bir kümes var mı yok mu öğrenin. Faturanızı mutlaka alın. Tavuk işi ciddi iştir, hiçbir hatayı affetmez bir tavuğa yapılmayan aşı tüm kümesi etkiler ve ciddi maddi kayıpları yaşarsınız. Ben bu işi yapacağım diyen arkadaşlar tavuklarını kesinlikle görmeden almayın ve aldığınız firma veya kişilerin yukarıda yazdığım tüm evraklarını tek tek bakın. Hayvanları gününde ve gramajında almanız çok önemlidir. Size 3 aylık hayvanı yumurtlamaya hazır diye satabilirler, bu durumda hak talep edebileceğiniz tüm evraklarınızı alın. Orijinal ırk aldığınıza dikkat edin. Horoz-Tavuk ayrımına dikkat edin. Sonuçta bu iş için ciddi sermayaler harcayacaksınız.

Burak Koçoğlu          Tunca Kundakçı

0554 950 94 30   –    0532 505 60 77

Mail : burak@tavuksatisi.com

Facebook ;  https://www.facebook.com/tavuksatisii

 

 

 

 

 

 

Salma Tavukçuluk Nasıl Yapılır

tavuk_enguzel_2

Salma tavukçuluk, diğer çiftlik sistemleri gibi kafeste değil de hayvanların dışarda serbest şekilde dolaşması sağlanarak yapılmaktadır. Bu nedenle özgür tavukçuluk olarak da bilinmektedir. Bu yöntem, hayvanlar doğal yolla beslendikleri ve kapalı ortamda kalmadıkları için oldukça sağlıklı görülmektedir. Ayrıca bu şekilde yetişen tavukların yumurtası giderek büyüyen bir pazar olarak görülmektedir.Salma tavukçulukta, tavuklar yumurta evresine girene kadar yardımcı yemler verilmelidir. Bunlara örnek olarak, organik buğday ve mısır verilebilmektedir. Tavuklar, yumurta evresine girdiğindeyse salma şeklinde devam edecekleri için yiyeceklerini topraktan kendileri temin edeceklerdir. Örnek olarak; 100 tane tavuk olacağı hesap edilirse ortalama 400m2 alan AB standartlarına uygun ve yeterli olacaktır.

 

Salma tavukçuluk, doğal olduğu için ışıklandırma, havalandırma ve benzeri giderler minimum seviyede olmaktadır. Bu tavukçuluk çeşidi için tavuk satın alınırken civciv alınmaması önerilmektedir. Aksi takdirde tavuk diye alınan civcivler horoz çıkabilmektedir. Tavuklar sadece üretime ilk başlanacak yıl alınacağı ve sonrasında civcivlerle devam edileceği için tekrar alım masrafı olmayacaktır.

 

Salma Tavukçuluk

salma tavukçuluk

Açık alanda yetiştirilen tavuklardan oluşan bir sistemdir. Günümüzde birçok tavuk firması kafes hayvancılığını bırakmaya ve salma tavukçuluk yöntemine geçmeye başlamıştır. Bunun nedeni ise tavukların kafes içine tutulmasının eziyet olarak görülmesi ve salınarak daha doğal beslenip yumurtalarının da daha organik olmasının sağlanması olarak açıklanmaktadır.Salma tavukçulukta en çok kullanılan tavuk türleri ise de kalp cinsi ve lohman olarak bilinen kırmızı/kahverengi tavuk cinsidir.  Lohman türünün hem bakımı daha rahattır hem de piyasada salma hayvan yumurtası olarak daha çok rağbet görmektedir. Aynı şekilde de kalp ise özellikle Amerika’da çok tutulan bir cins olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu cins, hem kafes hem de yumurta tavukçuluğunda kullanılmaktadır.

Salma tavukçuluk, organik tavukçuluk olarak da adlandırılmaktadır. Tabi organik olarak değerlendirildiği için denetimleri ve sertifikalar için normal tavuk çiftliklerine göre daha sıkı olmaktadır. Tavuk satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu aşılarının tam olması olarak gösterilmektedir. Aksi takdirde tavukların bulaşıcı bir hastalık nedeniyle telef olması muhtemel olmaktadır.

 

Organik Yumurta Tavuğu

ligorin-tavuguYumurta tavuğundan beklenen en az yem ile en yüksek verimi vermesidir. Dolayısıyla bu anlamda liderliği hiçbir tavuk markasına bırakmayan Dekalb, oldukça bilinen bir logirin cinsi bir tavuk markası haline gelmiştir. Hem Avrupa’da hem de Amerika’da oldukça tutulan bir marka olan ve ticari marka haline gelmiş olan Dekalb cinsi tavuklar hem salma hem de kafes tavukçuluğunda oldukça tutulan yumurta tavuklarıdır.

Organik yumurta tavuğu konusunda yatırım yapmak isteyen firmaların çoğu Dekalb cinsi tavukları seçmektedir. Bu cins tavukların hem kırmızı, hem beyaz hem de siyah cinsleri bulunmaktadır. Genellikle pek çok tavuk firması kafes hayvancılığını bırakmaya başlamıştır. Bunun nedeni tavukların bir kafes içinde tutulmasının onlara eziyet edilmesi düşüncesidir. Dolayısıyla salma tavukçuluk oldukça riskli olduğu halde birçok tavukçu bu yöntemle yumurta elde etmektedir.

Tavuk satın alırken işletmelerin dikkat etmesi gereken hususlardan biri aşılı tavuk almaktır. Alacağınız tavuk adedi ne olursa olsun aşılı tavuk almanız tavuğunuzun hastalıklardan uzak olmasını sağlayacaktır. Newcastle ve Gumbro hastalıkları tavuk cinsleri arasında oldukça yaygındır ve bu hastalıklarla karşılaşmak oldukça büyük risk olacaktır. Bu nedenle baştan tedbirli olmalı ve aşı belgesi olan tavukları satın almalısınız.

Dekalb Logirin cinsi tavukların 17 ülkede yaygın olması bu cinsi diğer cinslerden daha popüler hale getirmiştir. Özellikle salma tavukçulukta bu tavuklardan oldukça lezzetli ve sağlıklı organik yumurtalar elde edilmektedir.